Kurzy prenatální jógy jsou o přípravě těla na porod a spojení s miminkem. Ale co návrat k sobě, který je po porodu nezbytný?
Pánevní oblast prochází od těhotenství do porodu významnými změnami. Od početí do termínu porodu se pánev rozšiřuje, aby se přizpůsobila rostoucí děloze, a nakonec i miminku. Pánevní miska také během samotného porodu několikrát mění tvar.
„Když se dítě posune níže do pánve, aby se připravilo na porod, pánevní klouby se mohou stahovat, roztahovat, rotovat, a dokonce i oddělovat,“ vysvětluje Kimberly McFerron ze společnosti Ruth Health pro ženy. To platí i v případě porodu císařským řezem.
Tyto změny jsou možné díky hormonu relaxinu specifickému pro těhotenství, který uvolňuje pojivovou tkáň a klouby v celém těle. Produkce relaxinu se ale nezastaví hned po narození. McFerron varuje své klientky, že jejich těla mohou po porodu pokračovat v uvolňování hormonu v poměrně vysokých koncentracích. Pokud se žena rozhodne kojit, tělo může pokračovat v produkci relaxinu po celou dobu kojení.
Ale protože jóga může pomoci připravit tělo na zrození nového života, může ho také později obnovit. Jen mějte na paměti, že některé věci se i tak změní.
Jak může postnatální jóga pomoci pánevní stabilitě
Minimalizujte pozice hlubokého dřepu
McFerron obecně doporučuje, aby se každý, kdo chce po porodu znovu stabilizovat pánev, vyhýbal jógovým pozicím, které podporují větší otevření nebo flexibilitu pánve. To zahrnuje pozice hlubokého dřepu, jako je Malasana (dřep), a pozice vnější rotace na konci rozsahu, jako je Eka Pada Rajakapotasana (pozice holuba), které se v prenatálních lekcích běžně praktikují poměrně intenzivně.
Zaměřte se na Deep Core, hluboké jádro těla
Místo toho mnoho expertů na postnatální fitness doporučuje ženám po porodu, aby si vybrali jógové pozice a cvičení, které se zaměřují na stabilizaci jádra. Mezi ně patří například pozice stolu se zastrčenými prsty a zvednutými koleny nebo s nataženou protilehlou paží a nohou.
Certifikovaná osobní trenérka Megan Martineau, která nabízí prenatální a postnatální pohybové tutoriály na TikTok, navrhuje, aby se poporodní praktiky místo toho zaměřovaly na „hluboké jádro, jako je příčný břišní sval, pánevní dno a hýžďové svaly“.
Mezi pohyby, které se zaměřují na tuto svalovinu, patří addukce kyčle, jako je například zmáčknutí bloku mezi nohama v Utkatasaně (pozice židle). Také pozice, které udržují páteř stabilní při pohybu končetin, jako je Urdhva Hastasana (či paže nad hlavou v pozici hory).
Zapojte hýžďové svaly (středně)
Zatímco mezi učiteli jógy panuje určitá neshoda ohledně toho, zda bychom měli „uchopit“ náš gluteus maximus během záklonů, hýžďové svaly se reflexně zapojují do extenze kyčle. To z této kategorie pozic představuje spolehlivý způsob přístupu k této svalové skupině.
Návrat k jógové praxi po narození má další výhodu. Ačkoli stabilita, kterou noví rodiče často hledají, je ve fyzickém těle, praxe také poskytuje emocionální podporu během raného rodičovství. Přestože současná kultura má tendenci více zdůrazňovat to, co se děje venku, odborníci na postnatální zdraví povzbuzují nové rodiče, aby se více zaměřili na to, co cítí než na to, jak věci mohou vypadat.