Ať už jste nový, nebo ostřílený jogín, je pravděpodobné, že jste slyšeli alespoň pár sanskrtských slov. Seznamte se s důvody, proč je v józe tak hojně používaný a naučte se pár základních slovíček.
Sanskrt je starověký jazyk, kterým mluvili první jogíni, a jazyk, kterým bylo napsáno mnoho historických textů jógy. Během svých lekcí ho používá mnoho instruktorů jógy. Spojuje nás s historií a původem praxe a pomáhá studentům lépe porozumět tomu, odkud tato praxe pochází.
Lidé stále více chápou, že pod cvičením jógy je hluboká a bohatá filozofie. Sanskrt je jazyk, kterým tato filozofie žije, dýchá a plyne.
During Asia week, Prof. Keneth Zysk presented a collection of 3000 #Sanskrit #manuscripts (largest in the region) housed at Dept of Cross-Cultural & Regional Studies, University of Copenhagen. Covering wide range of genres – #law, #philosophy, #science #tantra, #yoga & #poetry. pic.twitter.com/bZ0K4CFyKK
— IndiainDenmark (@IndiainDenmark) September 15, 2023
Proč používáme sanskrt
Sanskrt nás doslova spojuje s klasickou formou jógy, která se ústně opakuje po tisíce let. Když během lekce jógy lektor používá sanskrt, pomáhá studentům nejen dodržovat jeho pokyny, ale také vytěžit z každé lekce maximum. Předpokládá se, že každé sanskrtské slovo má své vlastní vědomí a vyslovení tohoto slova vám umožňuje proniknout do tohoto vědomí.
Prostřednictvím sanskrtu jsou studenti schopni porozumět duchovním konceptům, které nejsou snadno dostupné v češtině či angličtině. Žádný jiný jazyk nedokáže přeložit mystické, transcendentní a božské tak efektivně.
Mějte na paměti trpělivost. Naučit se cizí jazyk trvá dlouho, ale pochopení některých kořenů a nejčastějších slov je skvělý první krok! Proto si určitá slova či jména v sanskrtu opakujte často. Většina lidí potřebuje až sedm opakování slova, aby si ho zapamatovala.
Rychlokurz sanskrtu
Ásana – toto slovo označuje pozice, které tvoří fyzickou praxi jógy. Možná jste si všimli, že každá jednotlivá póza končí „ásanou“. Například:
Sukhasana – lehká pozice (sedící pozice se zkříženýma nohama obvykle zaujatá na konci hodiny)
Balasana – dětská póza
Ardha – Slovo, které znamená „polovina“. Ardha se používá v pózách, jako je Ardha Chandrasana (póza půlměsíce).
Namaste – Univerzální pozdrav namaste je kombinací dvou sanskrtských slov: nama, což znamená „klaním se/ctím“ a te, což znamená „ty“. Dá se přeložit mnoha různými způsoby, ale nejčastěji je vysvětlován takto: „světlo ve mně rozpoznává a ctí to samé světlo ve vás“.
Kona – Tato součást znamená „úhel“ nebo „roh“. Příklady zahrnují Utthita Parsvakonasana (pozice prodlouženého bočního úhlu) a Trikonasana (pozice trojúhelníku).
Ujjayi – Tato technika jógového dýchání bývá označována jako „oceánský dech“. Cvičí se s mírným zúžením v zadní části krku, takže je slyšitelný zvuk.