menu

1.9 C
Czech
Sobota 21. prosince 2024

USA podnikly nálet na velitelské a kontrolní zařízení jemenských povstalců

Spojené státy podnikly v pondělí letecký úder na velitelské a kontrolní zařízení jemenských povstalců Húsíů. Informovaly o tom v noci na dnešek agentury Reuters a AFP s odvoláním na regionální velení americké armády. Podle televize Al-Masíra, kterou provozují povstalci, nálet mířil na komplex v metropoli Saná.

Ukrajina sestřelila 57 z více než stovky dronů, které na ni vyslalo Rusko

Ze 113 dronů vyslaných Rusy během dnešní noci na ukrajinské území se podařilo ukrajinským vzdušným silám do 09:00 (8:00 SEČ) sestřelit 57 z nich, uvedl ruskojazyčný server BBC. Oběti na životech nejsou hlášeny. Ruská strana hlásí útok drony v Kazani.

Profesorka ukázala na přednášce malbu proroka Mohameda a přišla o práci

Odborná asistentka na malé soukromé univerzitě Hamline ve Spojených státech Erika Lópezová Praterová věděla, že mnoha muslimům víra zakazuje vyobrazovat proroka Mohameda. Proto minulý semestr v hodině dějin světového umění postupovala opatrně, než studentům ukázala malbu zakladatele islámu ze 14. století. V sylabu varovala, že v jejím předmětu budou promítnuty obrazy náboženských postav, včetně Mohameda a Buddhy, a studenty požádala, aby se na ni obrátili s připomínkami, což prý nikdo neudělal. V hodině pak studenty upozornila, že za několik minut obraz islámského proroka ukáže, pokud by někdo chtěl odejít. Pak Praterová malbu ukázala a přišla o práci na univerzitě. O případu píše list The New York Times.

Reklama

Hamline, malé univerzitě v minnesotském Saint Paul, se stalo to, čemu se chtěla nejvíc vyhnout: vyvolala kontroverzi národního rozsahu, která postavila zastánce akademické svobody a svobody slova proti muslimům, kteří věří, že ukazování obrazu proroka Mohameda je za všech okolností svatokrádežné.

Poté, co Praterová malbu představila, si jedna ze studentek stěžovala vedení a podpořili ji i další muslimští studenti, kteří na hodiny doktorky Praterové nechodili. Přednáška byla podle nich útokem na jejich víru a po vedení žádali reakci. Zástupci univerzity Praterové posléze řekli, že škola už v příštím semestru jejích služeb nevyužije a v e-mailu studentům napsali, že incident byl zjevně islamofobní. Rektorka Hamline Fayneese Millerová se pod e-mail podepsala také a uvedla, že respekt vůči islámským studentům by měl předčit akademickou svobodu.

Reklama

Zastánci svobody slova zahájili vlastní kampaň; muslimská historička umění Christiane Gruberová napsala esej, v níž se za Praterovou postavila. Sepsala také petici, v níž požaduje, aby vedení Hamline věc důkladněji prošetřilo. Nezisková organizace PEN America kauzu označila za „jedno z nejnehoráznějších porušení akademické svobody v nedávné historii“ a muslimové sami debatují, zda incident při přednášce byl islamofobní.

Spory o akademické svobodě se na amerických kampusech vedou už léta, obzvláště vypjaté mohou ale být na malých soukromých školách jako Hamline, kterým se snižují počty nových studentů a jsou pod finančním tlakem. Aby přilákaly uchazeče, mnoho z těchto škol rozšířilo své učební plány a snaží se být otevřenější vůči studentům, kteří historicky čelili vyloučení z vyššího vzdělávání.

Zástupci vedení univerzity i její úředníci odmítli k věci poskytnout rozhovor, rozhodnutí školy však bránila rektorka Millerová. „Podívat se na obraz proroka Mohameda se u mnoha muslimů rozchází s jejich vírou. Je důležité, aby se naši islámští studenti, stejně jako všichni ostatní studenti, cítili bezpečně, podporovaní a respektovaní,“ napsala v prohlášení.

Inkriminovaná malba, kterou Praterová ve třídě ukázala, je ilustrací k textu Rašída al-Dína Hamadáního, muslimského vezíra a historika. V hodinách dějin umění je často ukazována, vyobrazuje okřídleného anděla Gabriela s korunou, jak ukazuje na proroka Mohameda a přináší mu první zjevení koránu. Gruberová ve své eseji uvedla, že vynechat tento obraz při studiu islámského umění je jako „vynechat Michelangelova Davida“.

Ačkoliv většina muslimů věří, že vizuální zobrazení Mohameda by nemělo být ukazováno, názory mezi věřícími se liší. Někteří muslimové dělají rozdíl mezi uctivým prezentováním náboženských figur a karikaturou, jiní tento zákaz neuznávají vůbec.

Univerzita Hamline 8. prosince uspořádala debatu, které se zúčastnilo několik desítek studentů i zástupců univerzity. Některé studentky, všechno muslimky černé pleti, tam se slzami v očích popsaly, jak měly problém na Hamline zapadnout.

Hlavním řečníkem byl Jaylani Hussein, ředitel místní občanské skupiny za práva muslimů. Jednání Praterové v hodině podle něj ublížilo muslimským studentům a studentům jiné než bílé barvy pleti a nemělo „absolutně žádný benefit“. „Pokud si tato instituce chce těchto studentů vážit, nemůže podobné incidenty připustit. Pokud chce někdo o islámu učit nějaké kontroverzní věci, ať to dělá v místní knihovně,“ prohlásil Hussein.

Při diskusi zvedl ruku Mark Berkson, profesor religionistiky na Hamline, a zeptal se: „Když říkáte, že bychom měli v otázce islamofobie věřit muslimům, jak se k tomu má člověk postavit, když i sama islámská komunita je ve věci rozdělena? Mnoho muslimských akademiků, odborníků a historiků umění není přesvědčeno o tom, že by ten incident byl islamofobní“.

Hussein odvětil, že marginální a extremistické hlasy se vyjadřují ke všem otázkám. „Můžete odučit celou přednášku o tom, proč byl Hitler dobrý,“ řekl.

Během výměny názorů k Berksonovi přistoupili ředitelka fakulty umění Allison Bakerová a zástupce školy pro diverzitu David Everett, položili mu ruce na ramena a řekli, že tohle není čas na pokládání těchto otázek.

Berkson odpověděl, že silně podporuje diverzitu kampusu, ale cítil povinnost se ozvat. „Chce se po nás, abychom bez zpochybňování přijali, že to, co udělala naše kolegyně, bylo to samé, jako vandalismus na mešitě, násilí proti muslimům nebo nenávistný projev. A to nemohu vystát,“ řekl Berkson.

Zástupce Rady pro americko-muslimské vztahy, nevládní instituce se sídlem ve Washingtonu, Edward Mitchell řekl, že nemá dost informací, aby se ke sporu na Hamline vyjádřil. Uvedl ale, že ačkoliv jeho organizace odrazuje od ukazování prorokových obrazů, je podle něj rozdíl mezi „neislámským“ a „islamofobním“ jednáním.

„Pokud si přede mnou dáte pivo, děláte něco neislámského, ale není to islamofobní. Pokud si přede mnou dáte pivo, protože se mě úmyslně snažíte urazit, hraje roli faktor negativního úmyslu. A úmysl a okolnosti hrají roli, obzvlášť v akademickém prostředí, kde je akademická svoboda zásadní a vyučující často hovoří o citlivých a kontroverzních tématech,“ řekl NYT Mitchell.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Vražedné veverky? V Kalifornii přešly na maso, nechápou vědci

Veverky v Kalifornii se zbláznily, tvrdí tamní vědci. Tato zvířata, která si obvykle představujeme s ořechem v tlapkách, tam totiž agresivně loví a pojídají hraboše. Veverky mají, jak se zdá, rozmanitější jídelníček, než jsme si mysleli.

Google Maps pomohly španělské policii rozluštit vraždu

Použití technologie Google Street View vedlo ke klíčovému zvratu ve vyšetřování vraždy v severním Španělsku. Obrazová data zachytila moment, kdy podezřelý nakládal velký bílý balík do kufru auta. Tento důkaz přispěl k objasnění případu, i když nebyl rozhodující.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Biden podepsal zákon odvracející omezení chodu vládních úřadů

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který odvrací omezení chodu federálních úřadů. Oznámil to dnes odpoledne SEČ Bílý dům. Zákon Kongres schválil krátce po vypršení termínu financování americké vlády, které je nově zaručeno do 14. března. Návrh nezahrnuje navýšení dluhového stropu Spojených států, které požadoval nově zvolený americký prezident Donald Trump.

Žádal trest smrti pro Angelu Merkel kvůli migraci, podporoval AfD a Muska. Kdo byl útočník z Magdeburgu?

Policisté vyšetřují motivy útočníka z Madgeburgu, který najel autem do lidí na vánočním trhu a několik jich zabil. Podezřelý, 50letý saúdský psychiatr Taleb Abdulmohsen, žije v Německu již téměř 20 let a podle prvních zpráv německých médií byl zarytým antiislamistou.

Při srážce autobusu s kamionem na jihovýchodě Brazílie zemřelo 22 lidí

Nejméně 22 lidí zemřelo dnes časně ráno místního času na jihovýchodě Brazílie při nehodě autobusu, který po srážce s kamionem začal hořet. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na hasiče.

Ukrajina sestřelila 57 z více než stovky dronů, které na ni vyslalo Rusko

Ze 113 dronů vyslaných Rusy během dnešní noci na ukrajinské území se podařilo ukrajinským vzdušným silám do 09:00 (8:00 SEČ) sestřelit 57 z nich, uvedl ruskojazyčný server BBC. Oběti na životech nejsou hlášeny. Ruská strana hlásí útok drony v Kazani.

Po útoku v Magdeburku města v Německu zpřísňují bezpečnostní opatření na trzích

Po útoku na vánoční trhy v Magdeburku policie zpřísnila bezpečnostní opatření na trzích i v dalších německých městech. Více policistů bude v ulicích Berlína i několika měst v Sasku-Anhaltsku, jehož je Magdeburk metropolí. Ministři vnitra Saska a Bavorska, na jejichž vánoční trhy jezdí i řada českých návštěvníků, uvedli, že bezpečnost na trzích má prioritu.

Útočníkem na vánočním trhu v Magdeburgu byl lékař ze Saúdské Arábie

Tragická událost, která zasáhla vánoční trh v německém Magdeburgu, si vyžádala životy nejméně dvou lidí, včetně malého dítěte, a zanechala za sebou téměř sedmdesát zraněných. Pachatelem útoku je padesátiletý lékař ze Saúdské Arábie, který v Německu žije od roku 2006. Podle dostupných informací měl muž v minulosti kritické názory na islám i německou migrační politiku.
Reklama

DOPORUČUJEME

Vražedné veverky? V Kalifornii přešly na maso, nechápou vědci

Veverky v Kalifornii se zbláznily, tvrdí tamní vědci. Tato zvířata, která si obvykle představujeme s ořechem v tlapkách, tam totiž agresivně loví a pojídají hraboše. Veverky mají, jak se zdá, rozmanitější jídelníček, než jsme si mysleli.

Google Maps pomohly španělské policii rozluštit vraždu

Použití technologie Google Street View vedlo ke klíčovému zvratu ve vyšetřování vraždy v severním Španělsku. Obrazová data zachytila moment, kdy podezřelý nakládal velký bílý balík do kufru auta. Tento důkaz přispěl k objasnění případu, i když nebyl rozhodující.

Japonská hospoda musela po stížnosti ukončit fackovací službu pro zákazníky

Japonská síť hospod musela ukončit fackovací službu pro zákazníky poté, co si jeden z nich stěžoval, že při fackování utrpěl zranění. Řetězec Yotteba, známý cenově dostupným pivem a kuřecími křidélky, dříve umožňoval zákazníkům dostat od servírky za 500 jenů (78 korun) facku známou pod pojmem binta. Za dalších 100 jenů (15 korun) si hosté mohli vybrat preferovanou zaměstnankyni, která jim ránu uštědří. Napsal o tom web Independent.

Farmář vychovával hrocha jako svého syna, ten ho nakonec zabil

Farmář Marius Els zachránil pětiměsíčního hrocha před povodněmi a vybudoval si s ním nezvyklé pouto. Choval se k němu jako ke svému domácímu mazlíčkovi a hovořil o jejich vztahu jako o poutu mezi otcem a synem. Jeho naivita se mu o několik let později stala osudnou, když ho jedno z nejnebezpečnějších zvířat planety nemilosrdně usmrtilo.

Mimozemšťané nás zastrašují, vysvětluje pozorování záhadných dronů známý iluzionista

V posledních dnech se vznášely nad hlavami zmatených a rozzuřených občanů ve Velké Británii a Spojených státech podezřelé drony. Úřady v obou zemích pozorování vyšetřují a uklidňují, že nejde o žádnou cizí nepřátelskou aktivitu. Původ dronů se jim však zatím nepovedlo objasnit. Známý iluzionista v tom má jasno. Mimozemšťané ukazují svaly a chtějí být viděni.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Biden podepsal zákon odvracející omezení chodu vládních úřadů

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který odvrací omezení chodu federálních úřadů. Oznámil to dnes odpoledne SEČ Bílý dům. Zákon Kongres schválil krátce po vypršení termínu financování americké vlády, které je nově zaručeno do 14. března. Návrh nezahrnuje navýšení dluhového stropu Spojených států, které požadoval nově zvolený americký prezident Donald Trump.

Žádal trest smrti pro Angelu Merkel kvůli migraci, podporoval AfD a Muska. Kdo byl útočník z Magdeburgu?

Policisté vyšetřují motivy útočníka z Madgeburgu, který najel autem do lidí na vánočním trhu a několik jich zabil. Podezřelý, 50letý saúdský psychiatr Taleb Abdulmohsen, žije v Německu již téměř 20 let a podle prvních zpráv německých médií byl zarytým antiislamistou.

Při srážce autobusu s kamionem na jihovýchodě Brazílie zemřelo 22 lidí

Nejméně 22 lidí zemřelo dnes časně ráno místního času na jihovýchodě Brazílie při nehodě autobusu, který po srážce s kamionem začal hořet. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na hasiče.

Ukrajina sestřelila 57 z více než stovky dronů, které na ni vyslalo Rusko

Ze 113 dronů vyslaných Rusy během dnešní noci na ukrajinské území se podařilo ukrajinským vzdušným silám do 09:00 (8:00 SEČ) sestřelit 57 z nich, uvedl ruskojazyčný server BBC. Oběti na životech nejsou hlášeny. Ruská strana hlásí útok drony v Kazani.

Po útoku v Magdeburku města v Německu zpřísňují bezpečnostní opatření na trzích

Po útoku na vánoční trhy v Magdeburku policie zpřísnila bezpečnostní opatření na trzích i v dalších německých městech. Více policistů bude v ulicích Berlína i několika měst v Sasku-Anhaltsku, jehož je Magdeburk metropolí. Ministři vnitra Saska a Bavorska, na jejichž vánoční trhy jezdí i řada českých návštěvníků, uvedli, že bezpečnost na trzích má prioritu.

Útočníkem na vánočním trhu v Magdeburgu byl lékař ze Saúdské Arábie

Tragická událost, která zasáhla vánoční trh v německém Magdeburgu, si vyžádala životy nejméně dvou lidí, včetně malého dítěte, a zanechala za sebou téměř sedmdesát zraněných. Pachatelem útoku je padesátiletý lékař ze Saúdské Arábie, který v Německu žije od roku 2006. Podle dostupných informací měl muž v minulosti kritické názory na islám i německou migrační politiku.

Zpěvačka Helena Zeťová tragicky zemřela ve věku 44 let

Hudební scéna přišla o jednu ze svých výrazných osobností. Helena Zeťová, bývalá členka dívčí skupiny Black Milk, zemřela ve věku 44 let. Tragédie se odehrála v obci Prostřední Bečva, kde zpěvačka podle dostupných informací vypadla z okna. Příčiny neštěstí jsou zatím nejasné a policie případ vyšetřuje.
Reklama
Reklama