Propuštění rukojmí Hamásu ještě nemají vyhráno. Musejí se vypořádat s traumatem a nejistotou ohledně vlastní budoucnosti. Klinický psycholog prostřednictvím rozhovoru pro televizi i24NEWS vysvětlil, jak tomu čelit. Zbývající rukojmí se nacházejí někde v tunelech pod městem Chán Júnis, připomíná stanice BBC.
Války jsou kruté i v tom ohledu, že přežít nutně neznamená vyhrát. Násilí je traumatické a jeho oběti už nikdy nebudou stejné, ať už se věnujeme druhé světové válce nebo současným konfliktům na Ukrajině a Blízkém východě.
Rodiče pohřbívají své děti a naopak. Přesně takové peklo Hamás způsobil, když nečekaně napadl Izrael 7. října minulý rok, zabil 1200 lidí a přes dvě stovky jich unesl. Některé z nich sice pustil na svobodu, je však čeká další bitva.
A nejen je – s traumatem se musejí vyrovnávat například i přeživší z festivalu Supernova, kde došlo k největšímu masakru. Někteří z nich museli hrát mrtvé, aby přežili, a přitom viděli umírat své přátele. Hamás tam mučil a znásilňoval ženy.
Daniel Gil’Adi je klinický psycholog s titulem z Telavivské univerzity a Ph.D. na Temple University v americké Filadelfii. On na měsíc opustil Miami, aby mohl poskytovat emocionální podporu lidem postiženým válkou přímo v Izraeli, uvádí i23NEWS.
Bez ohledu na utrpení
Gil’Adi v rozhovoru s televizí směrem k propuštěným rukojmím vysvětlil, jak překonat trauma a citoval přitom knihu „Man’s Search for Meaning“ (A přesto říci životu ano) od psychologa židovského původu Viktora E. Frankla, jenž přežil za druhé světové války holokaust.
Rukojmí, kteří se dostali na svobodu, musejí být vděční za to, co mají a mít pozitivní výhled do budoucnosti. „Pokud bych je mohl naučit jednu věc, pak aby se nenechali unést svým negativním vnitřním dialogem, kde často odsuzují sami sebe a ostatní,“ řekl Gil’Adi.
Khan Younis: Israel says forces have encircled Gaza's second city https://t.co/bP1Rk1ryyA
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 23, 2024
„Nevidíme svět takový, jaký je, vidíme svět takový, jací jsme,“ citoval úryvek z Talmudu a pokračoval ve vysvětlování: „Pokud myslíme na odpadky, uvidíme odpadky. Pokud budete myslet na dobré věci, pak vás mozek povede k tomu, abyste se cítili dobře.“
Gil’Adi uvedl, že čas všechny rány nezahojí. Jedinou možností je podle něj přijmout výzvu bez ohledu na strach a žít svůj život dál. Přes sto rukojmích tuhle noční můru stále prožívá někde v tunelech pod Chán Júnis, největším městem na jihu Pásma Gazy, uvedla stanice BBC.
Izraelské obranné síly (IDF) ho obklíčily a znemožnily komukoli dostat se dál na jih ke Středozemnímu moři. Vojáci postupují do hlubších městských částí. V Chán Júnis probíhají dosud nejtvrdší boje od začátku izraelské invaze.