Rusko před několika měsíci zveřejnilo znepokojivou simulaci dopadu jaderné bomby v centru Londýna. Prezident Vladimir Putin v posledních týdnech opět řinčel svým arzenálem hromadného ničení, k této příležitosti proto video připomněl proruský propagandistický kanál na Telegramu, napsal list Metro. Londýn by v Británii pocítil následky ruského jaderného útoku jako první, doplnil deník The Daily Express.
Simulaci asi před třemi měsíci odvysílala ruská státní televize ve snaze odradit Velkou Británii od povolení pro Ukrajince používat rakety Storm Shadow proti cílům v Rusku. To se jí nepovedlo, Londýn totiž Kyjevu povolení dal.
Putin v posledních týdnech opět hrozil jaderným arzenálem v reakci na jednání USA o možném povolení používat americké střely dlouhého doletu k úderům hluboko na ruském území. Simulaci proto na Telegramu připomněl kanál Cargrad.
WW3 ☢️ INFO 🇷🇺 Simulation of a nuclear strike on London with a 750 kiloton charge
— AsgardIntel (@AsgardIntel) September 21, 2024
Knowing that one Russian missile can carry up to 10 such charges. The consequences will be the same in any other city. But 🇬🇧 today is the most inviting to war with #Russia, & therefore London https://t.co/lPIMPSi9HI pic.twitter.com/SMnOTUZkxC
„Představte si, že se stane nepředstavitelné. Nad Londýnem vybuchla jaderná bomba. V tomto dokumentu zkoumáme důsledky tohoto ničivého incidentu,“ říká hlas ve videu. Simulace sleduje výbuch hlavice o síle 750 kilotun.
Vzniká ohnivá koule s teplotou Slunce o poloměru 950 metrů, napsal server Metro. „Všechno v téhle kouli se okamžitě vypaří. Epicentrum exploze v naší simulaci leží ve Westminsteru,“ upřesňuje dále hlas ve videu, který popisuje následky žáru.
Lidé by o své smrti ani nevěděli. „V tomto okruhu by nic necítili, rychlost přenosu nervových impulsů by byla příliš pomalá.“ Nejvíce by exploze poničila infrastrukturu ve vzdálenosti do pěti kilometrů. „V tomto okruhu se vznítí všechno, co může hořet.“
Londýn není připraven, zazní ve videu
Dále video popisuje, jak zachvátí oheň čerpací stanice, automobily, rozvodny elektřiny, plynárenskou infrastrukturu a další. „Výbušná zařízení explodují a zesílí účinek devastace na obrovské ploše,“ zazní v simulaci.
Do všech stran od epicentra by vystřelila rázová vlna, jež by dorazila až do Essexu nebo Surrey. Simulace počítá s 250 000 mrtvými při explozi a s 60 000 zraněnými v okruhu devíti kilometrů od epicentra.
Dalších 450 000 obětí by si vyžádaly popáleniny, zřícení domů, jiná zranění a nemoc z ozáření. Více než milion lidí by bylo traumatizováno. Teď by záleželo, zda by k výbuchu došlo ve vzduchu nebo na povrchu.
V případě druhé možnosti by měl radioaktivní spad ještě větší rozsah a dorazit by mohl dokonce až do Manchesteru, kde by onemocněli lidé i zvířata, uvádí video a upozorňuje, že britská metropole nebyla navržena pro „přežití“ takové katastrofy.
„Jedenáct z dvaceti nemocnic by se ocitlo v dosahu výbuchu,“ varuje video s tím, že jaderné zbraně jsou „velkou hrozbou pro naši budoucnost“. Světoví politici i experti se shodují, že Putinova jaderná rétorika je snahou odstrašit spíše než opravdovou hrozbou.
Jak loni upozornil list Daily Express, hlavní město Spojeného království by se nejspíše stalo prvním cílem ruských jaderných sil. Následovala by další města, přičemž by čelila explozím různě ničivých jaderných pum.