Nejen Kanadou zmítají protesty proti povinnému očkování. I na jižní polokouli nabraly demonstrace na síle. Australané i Novozélanďané blokují silnice a narušují běžný chod hlavních měst. Informuje o tom agentura Reuters.
Již několik dní zmítají Austrálií i Novým Zélandem demonstrace proti povinnému očkování proti covid-19. Nyní nabírají na síle, uvádí agentura Reuters.
Na hlavním výstavišti v Canbeře, hlavním městě Austrálie, se sešlo asi 10 000 protestujících. Ti si vynutili zrušení charitativního knižního veletrhu, zastavili dopravu a zablokovali silnice, uvádí agentura.
Policie pro Reuters uvedla, že tři lidé byli zatčeni. Celkově ale chování davu protestujících zhodnotila jako dobré.
Obdobně pak vypadala situace v novozélandském Wellingtonu. Zde se stovky demonstrantů shromáždily v blízkosti parlamentu, kde protestují i za deště.
Obdobně jako ve Francii, kde řidiči utvořili po vzoru kanadského „Freedom Convoy“ vlastní konvoje svobody, se i na Novém Zélandu inspirovali protesty v Kanadě. Novozélanďané svými kamiony, dodávkami a motocykly obsadili a zablokovali několik ulic v okolí parlamentu.
BBC uvádí, že ve snaze rozehnat protestující, pouštěly úřední činitelé před budovou parlamentu největší hity Barryho Manilowa a píseň Macarena ve smyčkách. Demonstranti reagovali hraním písní, jako je We’re Not Gonna Take It od Twisted Sister.
Austrálie i Nový Zéland jsou zeměmi s vysokou proočokovaností obyvatel. Dle webu australské vlády je plně naočkovaných 94 % lidí nad 16 let. Na Novém Zélandu je to pak dle vládních dat 94 % obyvatel nad 12 let.
Agentura Reuters poznamenává, že zde tak zůstávají protesty relativně malé.
Jděte domů, vzkázal lídr australské opozice
Australský premiér Scott Morrison dle agentury prohlásil, že demonstranti mají právo protestovat, a požádal je, aby tak činili pokojným a uctivým způsobem.
Morison také poznamenal, že další omezení a většinu povinných očkování zavedly státy a teritoria, nikoli federální vláda. Federální vláda nařídila očkování například pracovníkům starajícím se o staré lidi, či těm, kteří pracují ve vysoce rizikových situacích ve zdravotnictví.
Lídr australské opozice Anthony Albanese demonstrantům vzkázal, aby šli domů. Dle něj shromáždění nezískají širokou podporu.