Dlouho trvající protesty farmářů v Indii se včera zvrtly v násilné demonstrace. Farmáři se probojovali skrz barikády do Nového Dillí, na některých místech zasahovala policie se slzným plynem, informuje BBC.
Indičtí farmáři už dva měsíce protestují proti zemědělským reformám vlády. Mají obavy, že by je nové zákony znevýhodnily vůči velkým korporacím a přišli by tak o obživu. Indická vláda argumentuje tím, že reformy mají za účel zemědělský sektor liberalizovat, farmáři tomu ale nevěří, bojí se o ztrátu příjmů. Vláda zatím reformy pozdržela, ale farmáři už dali najevo, že požadují jejich úplné zrušení. Jedná se zatím o nejdéle trvající protest, jaký Indie zažila.
Policie povolila úterní pochod farmářů na Den republiky, indický státní svátek pouze za podmínek, že bude moci proběhnout pouze na předem stanovených místech. Z vymezené trasy, ohraničené barikádami, se ale mnoho demonstrantů vychýlilo a celkem na třech místech se probojovali přes barikády do Nového Dillí. Došlo ke střetům s policií, minimálně jeden protestující při nepokojích zemřel: jeho traktor se převrátil, když policie na něj začala pálit slzným plynem. Na některých místech v Dillí přestalo fungovat internetové připojení. Ministr vnitra Amit Šáh se včera dle BBC sešel s vedením policie, aby jednal o formě zákroku.
Prapory na Červené pevnosti
Někteří farmáři se probojovali až na Červenou pevnost, jeden z indických národních symbolů. Několik z nich se usadilo na její střeše, kde vyvěsili transparenty vedle národní vlajky. Policii se nakonec podařilo přimět demonstranty, aby slezli dolů, situace ale stále zůstává napjatá.
„Přijeli jsme sem, abychom vyslali signál vůči vládě. To se splnilo, teď už můžeme jít,“ řekl jeden z protestujících farmářů indické televizi NDTV. „Vláda bude muset ty zákony shodit, to je jisté,“ řekl jiný. Podle místních médií jsou zranění na obou stranách, někteří farmáři se snažili schválně najíždět traktory do zasahujících policistů.
„Apelovali jsme na farmáře, aby se drželi povolené trasy, ale někteří z nich se probili skrz barikády a začali útočit na policii,“ řekl jeden z policejních důstojníků tiskové agentuře ANI. „Vyjednáváme s farmářskými odbory, aby nám pomohly zvládnout situaci v klidu,“ dodal. Ale odborář Avik Saha řekl BBC, že násilí vyvolaly naopak pořádkové síly. „Policisté zaútočili na farmáře, aby jim zabránili dostat se do města. Z nějakého důvodu si vláda myslí, že nemůžeme pochodovat,“ uvedl.