Čína zaujímá humánnější pandemický přístup. Navzdory rekordům v počtu zachycených pozitivních případů covidu-19 úřady opatření v některých regionech rozvolňují. Důvodem jsou rozsáhlé protesty a menší rizikovost omikronu. Čína se aktuálně opírá o očkovací kampaň. Podle listu The Guardian a serveru Nikkei Asia tyto změny potvrdila čínská vicepremiérka.
Čína vstupuje do nové etapy v boji proti pandemii nemoci covid-19. Čínská vicepremiérka Sun Chunlan podle vládní agentury Nová Čína zdravotním úředníkům ve středu sdělila, že Peking mění svou pandemickou politiku.
„S klesající patogenitou omikronu, zvyšující se mírou proočkovanosti a hromadícími se zkušenostmi s kontrolou a prevencí ohniska čelí čínská pandemie nové fázi,“ prohlásila Chunlan.
China’s vice-premier signals shift in Covid stance as some lockdowns eased https://t.co/XyAntA7uia
— The Guardian (@guardian) December 1, 2022
Vicepremiérka řekla, že čínští zdravotní experti již nenavrhli žádná „zlepšení“ dosavadních pandemických restrikcí, místo toho ocenili úsilí úřadů v boji proti infekci. Čína podle Chunlan zaujímá humánnější přístup k ohniskům nemoci.
Čínské úřady již nezmiňují politiku „nulového covidu“, ale očkování a jiná opatření. Od úterý probíhá v zemi očkovací kampaň orientovaná na starší lidi. Alespoň dvě dávky očkování dostalo více než 90 procent obyvatel Číny. Ale u starších a nejvíce zranitelných lidí hlavně nad 80 let tato míra klesá.
Vláda demonstrantům naslouchá
Ve středu zachytily podle listu The Guardian úřady 36 061 pozitivních případů infekce. Navzdory těmto vysokým hodnotám v některých oblastech dále rozvolňují, což dokazuje změnu v čínské pandemické rétorice. Státní média vydala ujištění, že lidé nemusejí kvůli omikronu panikařit.
Blokování bylo zrušeno v celkem 24 „vysoce rizikových“ čtvrtích v Šanghaji. V 11 okresech Kantonu úřady podle magazínu Nikkei Asia rovněž zrušily blokace. Ve městě přitom za úterý zaznamenaly 7000 pozitivních případů infekce. Místní obyvatelé smějí podstoupit domácí karanténu. Předtím totiž úřady všechny potvrzené případy řešily v karanténních centrech.
Restrikce zmírňuje také město Čeng-čou, v němž nastaly nepokoje zaměstnanců největší továrny na výrobu iPhonů giganta Foxconn. Stejnou cestou se má podle státních médií vydat i Čchung-čching. „Čína zrychluje, aby zrušila rozsáhlé blokády,“ uvedl bývalý redaktor čínského bulváru Global Times Hu Xijin, který situaci sleduje a komentuje.
Analytici monitorující situaci v Číně připouštějí, že tyto náhlé změny jsou znamením, že vláda demonstrantům skutečně naslouchá, přestože je veřejně neuzná a místo toho je pronásleduje a zatýká.