Šanghaj je doslova posedlá proticovidovou dezinfekcí, kterou vládní zaměstnanci stříkají úplně všude. Podle čínského média Shine News jde o nejúčinnější postup, jak bojovat s covidem. Experti, které oslovila CNN, však upozorňují na to, že tato praxe může ve skutečnosti přinést víc škody než užitku.
Pracovníci v ochranných oblecích rozprašující mračna dezinfekčních prostředků po ulicích měst, průčelích budov, lavičkách v parcích a dokonce i po balíčcích se v Číně v době pandemie stali běžným jevem.
V Šanghaji, epicentru největší epidemie v zemi, chodí tisíce státních pracovníků v týmech, které dezinfikují úplně všechno. Tento krok vláda považuje za klíčový pro omezení šíření varianty omikron.
Tato praxe však často sahá mnohem dále. U jakékoliv venkovní plochy existuje riziko, že se na ni zaměří pracovníci s dezinfekčními stroji ve stylu foukačů listí, protože přísná čínská politika „nulového výskytu covidu“ je posedlá dezinfekcí všeho.
Tyto snahy – a další, jako například požadavek, aby pracovníci nosili ochranné obleky, a hlásání nahraných zpráv, které ve smyčce připomínají lidem, jak nemoci předcházet – však nejspíš plýtvají časem, úsilím a prostředky. Odborníci tvrdí, že přenos viru prostřednictvím kontaminovaných povrchů je výjimečně nízký. Dezinfekce venkovních prostor, jako jsou parky a městské ulice, je podle nich zbytečná, a co hůř, může dokonce představovat nebezpečí pro veřejné zdraví.
„Roboti a postřikování ulic jsou performativní akty, které mají posílit důvěru veřejnosti ve vládní opatření,“ řekl CNN Nicholas Thomas, docent na City University of Hong Kong. Poukázal na to, že čínské úřady dlouho uváděly kontaminaci životního prostředí jako součást své rétoriky, že virus nemusí pocházet z Číny.
„Je to problém, když politika dominuje a rozchází se s vědeckou reakcí na pandemii. Vládní činy nutně nezvyšují biologickou bezpečnost postižené populace ve stejné míře, jako je úsilí, které vláda vynakládá na jejich provedení,“ řekl.
Odborník: Covid se na povrchu moc nešíří
Hromadná dezinfekce je v Číně součástí dlouhodobé kampaně proti riziku přenosu covidu. Většina světa už za dostatečné opatření považuje pouhé mytí rukou a udržování dezinfekce některých povrchů. Například na frekventovaných veřejných místech a tam, kde se manipuluje s potravinami nebo kde jsou ošetřováni pacienti s covidem. V Číně však dlouho existovala teorie, že virus může přežívat a šířit se i na zmražených obalech zboží.
Podle Lea Poona, profesora na Fakultě veřejného zdraví Hongkongské univerzity, sice existují určité důkazy o tom, že virus může zůstat infekční i na zmrazených obalech, ale způsob, jakým se země chtějí s tímto rizikem vypořádat, se liší.
„Pro země, které používají eliminační strategii, je to významné riziko. Pro většinu zemí to však nyní nemusí být vůbec významné,“ řekl.
Pokud však jde o dotýkání se běžných povrchů, tak řekl, že to není hlavní způsob přenosu covidu. Dodal, že určitá dezinfekce ve vnitřních prostorách by mohla být dobrým nápadem.
„Hromadná dezinfekce venkovních ploch, chodníků a zdí skutečně nehraje žádnou roli. Je nepravděpodobné, že by se na nich mohla šířit infekce,“ uvedl Dale Fisher, profesor na Yong Loo Lin School of Medicine na Singapurské národní univerzitě.
Podle Goldmana z Rutgers-New Jersey Medical School může mít taková práce i stinné stránky. Dezinfekce podle něj může být škodlivá i pro lidské zdraví.
WHO varuje, úřady jsou zdrženlivější
WHO podporuje dezinfekci na otírání ploch nebo klik dveří na rušných veřejných místech. Ve svých interních pokynech ale uvádí, že „rozprašování dezinfekčních prostředků, a to i venku, může být pro zdraví lidí škodlivé a způsobit podráždění nebo poškození očí, dýchacích cest nebo kůže“.
Již dříve v souvislosti s pandemií skupina čínských vědců v dopise pro časopis Science varovala, že nadměrné používání dezinfekčních prostředků s obsahem chlóru představuje riziko znečištění vody a dokonce ohrožení ekosystémů v blízkých jezerech a řekách.
Podobné obavy projevují i šanghajské úřady, přestože pokračují v dezinfekčních opatřeních.
Koncem minulého měsíce vydali úředníci doporučení pro obyvatele, jak dezinfikovat, a vyzvali je, aby nestříkali dezinfekční prostředky přímo na lidi, nepoužívali kanonové vozy a drony nebo nedezinfikovali venkovní vzduch.
„Tyto postupy jsou v podstatě neúčinné a mohou způsobit ohrožení zdraví a znečištění životního prostředí,“ uvedl šanghajský úředník.