Nizozemský protiislámský populistický vůdce Geert Wilders se navzdory dramatickému vítězství své strany ve volbách v roce 2023 vzdal kandidatury na post nizozemského premiéra. Informoval o tom server BBC či The Guardian.
„Premiérem se mohu stát pouze v případě, že to podpoří VŠECHNY strany koalice. A to se nestalo,“ napsal Wilders na serveru X, dříve známém jako Twitter.
Později přidal další příspěvek, v němž uvedl, že se „jednoho dne přesto stane nizozemským premiérem“. „S podporou ještě většího počtu Nizozemců. Když ne zítra, tak pozítří. Hlas milionů Nizozemců bude vyslyšen!“ dodal.
Dutch far-right leader Geert Wilders will not become the next prime minister of the Netherlands despite his party's election victory – he failed to reach an agreement with other parties. pic.twitter.com/lYMl4L4dSs
— NEXTA (@nexta_tv) March 14, 2024
Wildersova Strana pro svobodu (PVV) loni získala nejvíce hlasů. K vytvoření koalice však potřebovala podporu dalších stran. Jednání s dalšími třemi stranami o podobě nové vlády stále probíhají.
Vyjednavač, který vede poslední kolo rozhovorů, jež skončilo v úterý, má ve čtvrtek předložit parlamentu svou zprávu.
„Chtěl bych pravicový kabinet. Méně azylu a imigrace. Nizozemci na 1. místě. Láska k mé zemi a voličům je velká a důležitější než můj vlastní postoj,“ napsal Wilders ve svém příspěvku ve středu večer.
Měsíce jednání k úspěchu nevedly
Šedesátiletý Wilders strávil měsíce jednáním se středopravicovými stranami VVD, Nová sociální smlouva (NSC) a BBB zemědělců, aby se pokusil vytvořit koaliční vládu. Podle nizozemské veřejnoprávní televize NOS lídři těchto tří stran tento týden trvali na tom, že jediný způsob, jak by byli ochotni pokročit, by bylo, kdyby všichni čtyři lídři stran souhlasili s tím, že se na vládě nebudou podílet.
Podle BBC není jasné, zda se objevila kompromisní postava pro post premiéra. Ve čtvrtek se také očekává parlamentní debata o této otázce.
Otřes pro evropskou politiku
Loňské vítězství PVV otřáslo nejen nizozemskou politikou, ale mělo dopady v celé Evropě, neboť Nizozemsko je jedním ze zakládajících členů dnešní Evropské unie.
Populistická PVV získala v listopadových volbách 37 křesel. To je mnohem více, než se předpokládalo, ale daleko méně než většina ve 150členném parlamentu. Od té doby vede průzkumná koaliční jednání se třemi potenciálními pravicovými spojenci.
Jejich odmítnutí některých Wildersových extrémnějších slibů z manifestu ho již donutilo upustit od protiústavních opatření, uvádí The Guardian. A to včetně zákazu mešit, Koránu a islámských šátků a také od referenda „Nexit“ o vystoupení z EU.