USA uvalily sankce na nejbližší okolí ruského prezidenta Vladimira Putina, včetně jeho dcer. Informuje o tom BBC, CNN i Reuters.
Na seznamu je také rodina ministra zahraničí Sergeje Lavrova a velké banky.
USA uvedly, že na Putinovy dcery, Katerinu Vladimirovnu Tichonovovou a Marii Vladimirovnu Voroncovovou, uvalily sankce. „Jsou to osoby, jejíž majetek a majetkové podíly jsou blokovány,“ oznámily Spojené státy.
Tichonovovou oznámení popisuje jako „technologickou manažerku, která pracuje pro ruskou vládu a obranný průmysl“. Její sestra Voroncovová, jak se dále uvádí, „vede státem financované programy, které od Kremlu obdržely miliardy dolarů na genetický výzkum a na které osobně dohlíží Putin“.
Opatření následují po nových odhaleních zvěrstev ruských vojáků na Ukrajině. A to včetně záběrů těl civilistů rozesetých v ulicích města Buča nedaleko hlavního města Kyjeva.
Rusko bez důkazů tvrdí, že snímky jsou zinscenované kyjevskými představiteli.
Přestože satelitní snímky ukázaly, že civilisté umírali v době, kdy měli Rusové Buču pod kontrolou, Putin ve středu událost označil za „hrubou a cynickou provokaci kyjevského režimu“.
Americký prezident Joe Biden ve středu s odkazem na vraždy v Buči prohlásil: „Není to nic menšího než velké válečné zločiny. Zodpovědné národy se musí spojit, aby tyto pachatele pohnaly k odpovědnosti,“ řekl Biden.
Na otázku, proč se USA zaměřují na Putinovy dcery, odpověděl vysoký představitel Bidenovy administrativy, že se USA domnívají, že by mohly mít pod kontrolou některá aktiva jejich otce.
„Máme důvod se domnívat, že Putin a mnozí jeho kumpáni a oligarchové skrývají své bohatství, skrývají svůj majetek. Členové jejich rodin umísťují svůj majetek a své bohatství do finančního systému USA a také mnoha dalších částí světa,“ řekl úředník. „Domníváme se, že mnoho Putinových aktiv ukrývají jeho rodinní příslušníci, a proto se na ně zaměřujeme,“ dodal.
EU nechce ruské uhlí
Mezi americké sankce, které Bílý dům oznámil, patří například ekonomická opatření k zákazu nových investic v Rusku. Uvalil také přísné finanční sankce vůči největší ruské soukromé bance Alfa Bank a největší ruské finanční instituci Sberbank. Sankce dále postihly velké státní podniky, ruské vládní úředníky a jejich rodinné příslušníky. Mezitím Spojené království oznámilo další sankce proti osmi oligarchům a ruským bankám, včetně největší banky v zemi, Sberbank, a Kreditní banky Moskvy.
Evropská unie rovněž diskutuje o přerušení dovozu ruského uhlí, neboť se zvyšují obavy z údajných válečných zločinů.
Před oznámením nové řady sankcí ve Washingtonu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že nemůže „tolerovat žádnou nerozhodnost“.
Ve středečním projevu v irském parlamentu uvedl, že je stále potřeba přesvědčit některé evropské občany, kteří se domnívají, že „válka a válečné zločiny nejsou tak strašné jako finanční ztráty“, aby podpořili přísnější sankce.
Dodal, že „ruská ropa nemůže živit ruskou vojenskou mašinérii“. Ukrajinský ministr zahraničí na Twitteru prohlásil, že je zapotřebí embargo na plyn a ropu, aby byla skutečně ovlivněna schopnost Ruska financovat válku.
Josep Borrell, šéf diplomacie EU, ve středu samostatně připustil, že jedna miliarda eur (24 miliard korun), kterou Evropa každý den utratí za ruskou energii, staví do ostré perspektivy miliardu eur, kterou EU poskytla Ukrajině na vojenskou pomoc.