V tradici jógy se říká, že dech nese životní sílu člověka. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli svůj dech využít.
Někteří jógoví guruové řadí pránájámu před ásanu jako nejdůležitější část cvičení, dokonce ji označují jako „srdce jógy“. Pokud s ní začínáte, možná vás zajímá, co přesně pránájáma je a jak vlastně začít. Další podrobnosti naleznete níže.
Definice pránájámy
Prána znamená životní sílu nebo dech udržující tělo. Ayama se překládá jako „prodloužit nebo vytáhnout“. Společně tyto dva pojmy znamenají prodloužení nebo kontrolu dechu.
Lekce dýchání
Pránájáma je nedílnou součástí jógové tradice, ale není vždy snadné ji uchopit, píše Tony Briggs. Briggs říká, že zpočátku se této praxi bránil a zašel tak daleko, že vynechával lekce zaměřené na pránájámu. Později objevil její výhody.
„Pránájáma má podporovat vysokou úroveň tělesného zdraví a duševní jasnosti, což jsou oba zásadní kroky na cestě k sebepoznání a zdravému, autentickému životu,“ píše Briggs. Chcete-li zahájit cvičení ve stylu Iyengar, doporučuje použít přikrývku složenou do podhlavníku a podložit si jí hlavu v pozici Savasana (Póza mrtvoly).
Nechte své tělo v klidu, nechte své nervy se ztišit. V tomto tichu a tichu jednoduše pozorujte kvalitu svého přirozeného dechu.
Co je Ujjayi?
Ujjayi Pranayama neboli „vítězný dech“ je jednou z nejběžnějších technik pránájámy. Ale abyste získali všechny výhody, musíte to dělat správně. Ujjayi dech by měl být jak energizující, tak relaxační. Tento dech je vytvářen jemným sevřením hrdla, aby se vytvořil určitý odpor vůči průchodu vzduchu. Efektivní dech Ujjayi poskytuje uklidňující zvuk.
„Jemné vtažení dechu při nádechu a jemné vytlačení dechu při výdechu proti tomuto odporu vytváří dobře modulovaný a uklidňující zvuk – něco jako zvuk vln oceánu valících se dovnitř a ven,“ píše učitel Ashtangy Tim Miller.
Techniky pránájámy
Dá se říct, že rozsah technik pránájámy je široký a liší se podle disciplíny, ve které se vyučuje. Šest z těchto tradic zahrnuje Integral (spojující pohyb s meditací), Kripalu (kultivování citlivosti a uvědomění), Ashtangu (sjednocení akce, dechu a pozornosti), Iyengar (rozvíjení přesnosti, síly a jemnosti), Viniyogu (vytváření personalizované praxe) a Kundaliní (kombinující mudru, mantru a dech).
Nádech, výdech, Relax
Cvičení aktivního dechu může pomoci zmírnit menší únavu, úzkost a deprese. „Ve stresujících okamžicích dýcháme příliš rychle,“ píše Richard Rosen. „To vede k hromadění kyslíku v krevním řečišti a odpovídajícímu snížení relativního množství oxidu uhličitého, což zase narušuje ideální acido-alkalickou rovnováhu, hladinu pH, krve.“
To vede ke stavu zvanému respirační alkalóza, který může mít za následek svalové záškuby, nevolnost, podrážděnost, závratě, zmatenost a úzkost. Ale kontrolovaný, zpomalený dech zvyšuje hladinu oxidu uhličitého v krvi a tlačí hladinu pH do méně zásaditého stavu. „Jak se pH krve mění, parasympatický nervový systém nás uklidňuje různými způsoby, včetně toho, že říká bloudivému nervu, aby vylučoval acetylcholin, látku, která snižuje srdeční frekvenci.“