Drtivá většina populace podporuje boj proti změně klimatu, ale mlčí a nedává to nijak najevo. Důvod? Každý si myslí, že je v menšině. Ukázal to průzkum vedený deníkem The Guardian, který se za tímto účelem spojil s redakcemi z celého světa a ukázal, jak důležité je nejen o klimatických změnách, ale o všech problémech otevřeně mluvit.
Průzkum zahrnoval celkem 130 tisíc lidí ve 125 zemích světa. 89 procent z nich se domnívá, že by vlády měly dělat v boji proti změně klimatu více.
Worried about climate change?
— Greenwich Green Party (@GreenGreenwich) April 22, 2025
Willing to do something about it?
You ARE in the majority.#EarthDay
Activate climate’s ‘silent majority’ to supercharge action, experts say https://t.co/MxSlo7ik7t
Zajímavější však byla druhá část průzkumu, kdy se novináři ptali lidí, zda by každý měsíc poslali jedno procento příjmu své domácnosti na boj proti globálnímu oteplování a zda si myslí, že by něco takového udělali jejich spoluobčané. Téměř ve všech zemích většina respondentů věřila, že by přispělo minimum lidí.
Ve skutečnosti byl opak pravdou: Více než 50 procent občanů ve všech zemích, kromě několika málo, bylo ochotno přispět.
Celosvětový průměr těch, kteří by přispěli, činil 69 procent. Respondenti se však domnívali, že by bylo ochotno přispět pouze 43 procent lidí. Rozdíl mezi vnímáním a realitou v některých zemích činil až 40 procentních bodů.
Ve spirále ticha
V další fázi průzkumu novináři zjistili, že podpora boje proti klimatickým změnám ve skupině zemí G20 a zbytku světa je srovnatelná.
Z průzkumů vyplývá, že většina lidí ve skutečnosti mlčí a nepodporuje boj proti klimatickým změnám nahlas, nebo se zdráhá podpořit vlády, protože žijí v pocitu, že jsou v menšině a že jejich úsilí nemá význam. Vzniká tak jakási „sebenaplňující spirála ticha“, ze které není úniku. Tento průzkum by ale mohl vést ke změně.
Když si lidé uvědomí, že nejsou menšina, ale většina, mohlo by dojít k „sociálnímu bodu zlomu“. Společnost v každé zemi by pak mohla vyvíjet větší nátlak na svou vládu, aby udělala v boji proti změnám klimatu více.
„Jednou z nejúčinnějších forem komunikace je prostě říkat lidem, že většina ostatních lidí věří v to, co oni, že změna klimatu se děje, způsobili ji lidé a je to vážný problém vyžadující prioritní akce,“ domnívá se Anthony Leiserowitz z Yaleovy Univerzity v USA.