Mezi afghánskou vládou a radikálním hnutím Tálibán dochází v Kataru k prvním mírovým hovorům. Jednání začínají po měsících zpoždění.
Rozhovory měly původně začít po únorové bezpečnostní dohodě mezi USA a Tálibánem. Ta stanovila harmonogram stažení zahraničních sil výměnou za záruky boje proti terorismu. Tálibán se tak zavázal, že nedovolí operaci al-Káidy nebo jakékoli jiné extremistické skupiny v oblastech, které ovládá. K oddálení došlo kvůli kontroverzní výměně vězňů a násilí v Afghánistánu, které trvá už čtyři desetiletí.
Očekává se, že jednání vlády a Talibanu budou ještě komplikovanější.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo označil tuto schůzku za „historickou“.
Zahajovací ceremoniál se konal v hlavním městě Kataru Dauhá. Delegace Afghánců tam zamířila 11. září – den, kdy před 19 lety přišel smrtící útok na USA, což vedlo k ukončení vlády Tálibánu. Tálibán potvrdil svou účast po propuštění závěrečné skupiny šesti vězňů ve čtvrtek. Ozbrojenci se až dosud odmítali s vládou setkat a nazývali je bezmocnými a americkými „loutkami“.
Vedoucí delegace afghánců Abdullah Abdullah uvedl, že hledají „spravedlivý a důstojný mír“.
Obě strany usilují o politické usmíření a ukončení desetiletí násilí, které začalo sovětskou invazí v roce 1979. Dokončení dohody s USA trvalo rok a očekává se, že jednání vlády a Tálibánu budou ještě komplikovanější.