Francie v rámci evropské solidarity v souvislosti s rostoucím tlakem na dodávky energie poprvé poslala plyn do Německa. Informuje o tom BBC, Deutsche Welle a další servery.
Dodávky plynu jsou součástí dohody mezi oběma zeměmi. Ta má zmírnit nedostatek energie poté, co Rusko zavřelo kohoutky pro Evropu.
France sends Germany first gas amid Russia energy crisis https://t.co/JXGzmirr44
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 13, 2022
Přestože nový tok představuje méně než dvě procenta denní potřeby Německa, je vítaný. Berlín bojuje za diverzifikaci svých energetických zdrojů.
Rusko je od invaze na Ukrajinu obviňováno z toho, že dodávky plynu využívá jako zbraň proti Západu.
Francouzský provozovatel sítě, společnost GRTgaz, uvedl, že zpočátku bude dodávat 31 gigawatthodin (GWh) denně. A to prostřednictvím plynovodu z francouzské pohraniční obce Obergailbach.
Maximální denní kapacita nového toku plynu je 100 GWh, dodal podle BBC ve svém prohlášení.
Minulý měsíc se Německo v rámci dohody o energetické solidaritě zavázalo, že v případě potřeby dodá Francii další elektřinu. Francie výměnou za to souhlasila, že Německu pomůže s dodávkami plynu.
„Kdybychom nyní neměli evropskou solidaritu a integrovaný, jednotný trh, měli bychom vážné problémy,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francie je uzavřením plynových kohoutků Ruskem dotčena méně. Většinu jejích energetických potřeb uspokojuje Norsko a prostřednictvím dodávek zkapalněného zemního plynu.
Ruská invaze na Ukrajinu v únoru vedla ke zvýšení cen plynu a zákazníci v EU čelí tuto zimu rekordním tarifům.
Do té doby se Německo spoléhalo na Rusko, které mu dodávalo 55 procent plynu. Nyní tento podíl snížilo na 35 procent a nakonec chce dovoz snížit na nulu.
Německo také zvyšuje využívání uhlí a prodlužuje životnost elektráren, které měly být uzavřeny. A to navzdory negativním dopadům na životní prostředí.
Angela Merkelová nelituje
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že nelituje toho, že se během 16 let svého působení ve vládě spoléhala na Rusko jako na hlavního dodavatele plynu.
Německá vláda doufá, že tuto zimu sníží spotřebu plynu o dvě procenta. Chce toho docílit omezením používání osvětlení a vytápění ve veřejných budovách.
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že plyn může do Evropy stále proudit. „Míč je nyní, jak se říká, na straně Evropské unie,“ prohlásil ruský vůdce. „Nikoho v ničem neomezujeme,“ řekl a dodal, že Moskva je připravena dodat další objemy plynu v období podzim-zima.
Navzdory Putinovým slovům se však obnovení dodávek plynu do Evropy zdá nepravděpodobné. Nord Stream 1, největší ruský plynovod do Evropy, byl v srpnu z technických důvodů uzavřen na dobu neurčitou a v září pak byla objevena řada poškození, patrně záměrných.
Projekt Nord Stream 2, který měl být uveden do provozu letos, odmítlo Německo kvůli invazi vydat provozní licenci.