Lobsang Sangay navštívil jako první vrcholný představitel tibetské exilové vlády po šedesáti letech Bílý dům. K návštěvě ho pozval nově povolaný americký koordinátor pro problematiku Tibetu Robert Destro. Zprávu o tom přinesla agentura Reuters.
Podle vyjádření tibetské exilové vlády, která sídlí v indické Dharamsale, se nejedná o Sangayovo první setkání s představiteli Bílého domu. Žádné ale zatím nemělo oficiální podobu a neodehrálo se přímo v Bílém domě.
„Tato bezprecedentní schůzka možná nastaví optimistický tón pro další kontakty ústřední tibetské vlády s americkými představiteli, které by mohly v následujících letech získat formálnější podobu,“ doufají tibetští představitelé.
Lobsang Sangay byl zvolen exilovým ministerským předsedou v roce 2011. Když se o rok později vzdal 14. tibetský Dalajláma všech politických funkcí, byl Sangay jmenován také tibetským prezidentem. Je zastáncem pokojného a nenásilného postupu vůči Číně.
Páteční návštěva zřejmě ještě zhorší již tak komplikované vztahy mezi Spojenými státy a Čínou.
Čína převzala kontrolu nad Tibetem v roce 1950 v rámci „mírumilovného osvobození“ a považuje oblast za svou nedílnou součást. Kritici nicméně popisují její nadvládu nad Tibetem jako „kulturní genocidu“.
Čína v minulosti například čelila podezřením z provozování převýchovných táborů pro obyvatele Tibetu.
Agentura Reuters upozorňuje, že ministr zahraničí USA Mike Pompeo v červenci obvinil Peking z porušování lidských práv v Tibetu a podpořil „smysluplnou autonomii“.
Čínský prezident Si Ťin-pching o měsíc později prohlásil, že chce-li Čína účinně bránit svou národní jednotu, musí v Tibetu vybudovat „nedobytnou pevnost“.