Erupce vulkánu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, který se v sobotu probudil k životu a vyslal vlny tsunami napříč Pacifikem, byla pro obyvatele souostroví Tonga ohlušující. Příbuzní prchající do bezpečí se tak mezi sebou domlouvali pomocí gest. Napsaly o tom agentura Reuters a server BBC.
„První výbuch… zvonilo nám v uších a ani jsme se neslyšeli. Takže jsme jen ukazovali na členy svých rodin, aby vstali a připravili se na útěk,“ sdělila agentuře Reuters místní novinářka Marian Kupu v jednom z prvních svědectví z ostrovního státu.
„Evakuovali jsme se a pak jsme všichni, všechny naše rodiny, jen utíkali z oblasti Kolovai, protože Kolovai je přímo u pobřeží,“ popsala chaotické scény ze sobotního večera kousek od hlavního města Nuku’alofa.
Exploze, která si vyžádala nejméně tři lidské životy, vyslala vlny tsunami vysoké až 15 metrů. Ty zasáhly řadu ostrovů v okolí a těžce poškodily vesnice, letoviska a mnoho budov. Kvůli výbuchu došlo také k přerušení komunikace souostroví s okolním světem vzhledem k poničenému podmořskému kabelu.
„V neděli ráno po erupci celá Tonga zešedla. Listy… psi, auta a budovy, všechno bylo pokryté popelem,“ řekla Kupu pro BBC. „Modlíme se za vodu, za silný déšť, ale podle naší předpovědi počasí v příštích pěti až šesti dnech déšť očekávat nelze, takže právě teď pracujeme na tom, abychom všechno uklidili,“ podotkla zpravodajka.
Goddardovo středisko pro vesmírné lety NASA uvedlo, že sílu erupce odhaduje na ekvivalent pěti až 10 megatun TNT. Energie uvolněná při výbuchu tak odpovídá přibližně 500násobku energie atomové bomby, kterou Spojené státy svrhly na japonské město Hirošima na konci druhé světové války.
O pět dní později byla komunikace částečně obnovena a začali se hlásit očití svědci událostí.
Sopečný popel je všude, největším problémem je nedostatek pitné vody
„Prach je na střechách, stromech, všude,“ popsala situaci v hlavním městě Kupu s rouškou a šátkem na hlavě. „To, co nás teď znepokojuje, je (nedostatek) čisté pitné vody. Většina naší pitné vody byla kontaminována sopečným prachem,“ upozornila.
Při dotazu na zásoby potravin pro zhruba 100 000 obyvatel Tongy Kupu odvětila: „Snad by nám měly vystačit na několik příštích týdnů, ale vodou si nejsem jistá.“
Tongu také sužují výpadky elektrického proudu. „Je to kvůli velkému množství popela na transformátorech a poškození veřejného osvětlení. Některé výpadky trvají hodiny, některé dny,“ uvedla Kupu.
Kombinace satelitních snímků sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai z 10. dubna 2021 (nahoře) a po erupci. Foto: Reuters Kombinace satelitních snímků sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai z 6. ledna (nahoře) a po erupci. Foto: Reuters Domy a další budovy před hlavní erupcí sopky Hunga Tonga-Hunga (nahoře) a po ní, Nuku’alofa, Tonga. Foto: Reuters 29. prosince 2021 (nahoře) a stejná oblast 18. ledna 2022, Nuku’alofa, Tonga. Foto: Reuters
Poté, co se popel snesl na Tongu, mladí muži z vesnic z okolí hlavního města dorazili na letiště, kde ručně vyčistili přistávací dráhy. Letadla se zahraniční pomocí tak do zasažené oblasti konečně mohou dorazit.
„Myslíme si, že naši blízcí spojenci, jako je Nový Zéland a Austrálie, nám budou dodávat vodu, jak nám bylo řečeno. Jsme velmi rádi, že už se tak skutečně děje,“ poznamenala Kupu.