Ruský prezident Vladimir Putin nabídl humanitární pomoc Severní Koreji, kterou postihly záplavy. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters, podle nichž severokorejský diktátor Kim Čong-un prozatím s díky odmítl. AP současnou nabídku Putinovy humanitární pomoci označila za další znamení rozšiřování vztahů mezi oběma zeměmi. Pomoc KLDR nabídla i sousední Jižní Korea, na její nabídku Pchjongjang oficiálně nereagoval.
Severozápad izolované komunistické Severní Koreje postihly podle státní agentury KCNA v posledních dnech silné deště, což způsobilo povodně. Voda zaplavila více než 4000 domů, pole a řadu veřejných budov, silnice i železnici. Zda si přírodní živel vyžádal nějaké oběti na životech, není známo.
Russian President Vladimir Putin has offered humanitarian assistance to help North Korea cope with damages from recent floods, both countries say, in another sign of expanding relations between the two nations. #Russia #NorthKorea https://t.co/dDCk1CxCMD
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) August 4, 2024
Šéf Kremlu vyjádřil severokorejskému vůdci „hluboké sympatie a podporu“ a také ochotu poskytnout okamžitou pomoc, uvedla KCNA. Ruská agentura TASS přišla s podobnou zprávou, Putin podle ní Kimovi ve vzkazu sdělil: „Vždy se můžete spolehnout na naši pomoc a podporu“. Vládce KLDR poděkoval za nabídku, ale řekl, že jeho vláda přijala opatření k obnově, a o pomoc požádá, pokud to bude potřeba.
Jižní Korea, se kterou je KLDR oficiálně stále ve válečném stavu, jelikož válku v 50. letech minulého století ukončilo jen příměří, nabídla Pchjongjangu pomoc také. Soul uvedl, že je připraven jednat o pomoci se severokorejským Červeným křížem. KCNA tuto nabídku podle agentur nezmínila, ale vydala prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí kritizující nedávné společné vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států.
Mezi Pchjongjangem a Soulem panuje nevraživost, která se v poslední době ještě více vyostřila. Naopak s Moskvou se severokorejská diktatura sbližuje. Rusko od KLDR kromě jiného získalo podle některých zdrojů vojenské vybavení pro svou agresi vůči Ukrajině. Vůdci zemí se v nedávné minulosti navštívili a při Putinově cestě do KLDR v červnu podepsali dohodu o strategickém partnerství, která podle nich stanovuje, že obě země vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války.