Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od 1. dubna platit za ruský plyn v rublech. Pokud k tomu nedojde, kontrakty budou zastaveny, uvedla hlava Ruské federace. Informovaly o tom agentura Reuters a server BBC.
„K nákupu ruského zemního plynu si musejí otevřít rublové účty v ruských bankách. Právě z těchto účtů se budou od zítřka uskutečňovat platby za dodaný plyn,“ vzkázal Putin takzvaným nikoli přátelským zemím.
„Pokud tyto platby neproběhnou, budeme to považovat za nesplnění povinnosti ze strany kupujících se všemi důsledky, které z toho plynou. Nikdo nám nic neprodává zadarmo a ani my se nechystáme dělat charitu. Stávající kontrakty tak budou zastaveny,“ varoval ruský prezident.
Putinův požadavek analytici podle BBC hodnotí jako snahu o posílení rublu, který byl zasažen sankcemi Západu.
Od doby, kdy ruská vojska vstoupila na Ukrajinu, uvalil Západ na Rusko ekonomické a obchodní sankce. Evropská unie však na rozdíl od Spojených států a Kanady dovoz ropy a plynu nezakázala, neboť je na něm do značné míry závislá.
Evropská unie z Ruska získává plyn v objemu, který představuje zhruba 40 procent její celkové spotřeby plynu, přičemž v případě přerušení dodávek nemá EU žádný snadný způsob, jak výpadek nahradit. Rusko v současné době za dodaný plyn dostává 400 milionů eur (téměř 10 miliard korun) denně. Největší stát světa nemá žádnou možnost, jak jej přesměrovat na jiné trhy, připomněl server BBC.
Dekret podepsaný Putinem stanoví mechanismus pro kupující k převodu eur nebo amerických dolarů na speciální účet v ruské Gazprombank, která je použije k nákupu rublů na platbu za plyn.
Nenecháme se vydírat, vzkazuje Evropa
Evropští lídři odmítli platit za dodávky v rublech s tím, že takový krok by podkopal sankce uvalené na Moskvu kvůli válce na Ukrajině.
Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že dle smlouvy o dodávkách plynu se platby ve většině případů realizují v eurech a někdy v dolarech. Podle svých slov zároveň Putinovi v telefonickém hovoru 30. března jasně řekl, „že to tak také zůstane“.
Berlín se dle vyjádření kancléře bude Putinovým dekretem podrobně zabývat. „V každém případě pro společnosti platí, že chtějí a budou moci platit v eurech,“ prohlásil.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck řekl, že dodržování smluv je zásadní, přičemž je důležité, aby evropské země „nevydávaly signál, že se Putinem necháme vydírat“.
Kvůli rostoucímu riziku výpadku dodávek ruského plynu Německo ve středu vyhlásilo stupeň včasné varování. Jde o první ze tří varovných stupňů.
Italský premiér Mario Draghi již dříve uvedl, že jej Putin 30. března ujistil, že Evropa nebude muset platit v rublech. Podle jeho slov probíhá analýza, zda bude možné platby uskutečňovat jako dosud, napsal server RFE/RL.
Francouzský ministr financí Bruno Le Maire prohlásil, že Francie a Německo se připravují na možný scénář, že by dodávky ruského plynu mohly být zastaveny. Le Maire technické podrobnosti spojené s nejnovějšími ruskými požadavky na platbu rublem dle Reuters odmítl komentovat.