Ruský prezident Vladimir Putin dnes řekl, že dodávky ruského plynu do Pákistánu jsou možné. Část plynovodní infrastruktury podle něj již existuje, je však třeba ukončit nestabilitu Afghánistánu.
„Dodávky plynu z Ruska do Pákistánu plynovodem jsou možné, vzhledem k tomu, že část infrastruktury v Rusku, Kazachstánu, Uzbekistánu je již hotová,“ uvedl Putin podle agentury TASS po setkání s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci, který se koná v Samarkandu, druhém největším městě Uzbekistánu. „Musíme vyřešit problém s Afghánistánem,“ dodal Putin.
Putin says pipeline gas supplies to Pakistan are possible, part of infrastructure in place https://t.co/509IiSydsB pic.twitter.com/7EIPM6YWCs
— Reuters (@Reuters) September 15, 2022
Získat možnost dodávek svého plynu na indický subkontinent se snaží nejen Rusko, ale i některé státy ve Střední Asii. Realizaci projektů však brání politická nestabilita v Afghánistánu i složité geografické podmínky.
Rusko má v Pákistánu zájem také o stavbu plynovodu, který by měl přepravovat plyn z přístavu Karáčí do provincie Paňdžáb na severovýchodě země. Projekt s názvem Pakistan Stream odsouhlasily obě vlády v roce 2015, jeho realizace ale dosud nezačala, mimo jiné kvůli potížím způsobeným protiruskými sankcemi.
Rusko se snaží diverzifikovat vývoz svého plynu, naráží však na nedostatečnou infrastrukturu. Export do Evropské unie, která představuje hlavního odběratele ruského plynu, v souvislosti s válkou na Ukrajině podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka letos klesne o třetinu. Růst naopak vykazuje vývoz do Číny.
Putin minulý týden uvedl, že Rusko jedná o výstavbě dalšího plynovodu do Číny, který by měl vést přes mongolské území. Jde o projekt plynovodu s názvem Síla Sibiře 2, který by měl dodávat až 50 miliard metrů krychlových plynu ročně. Svou kapacitou by se tak blížil plynovodu Nord Stream 1, který může ročně přepravit až 55 miliard metrů krychlových.
Nord Stream 1 vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Od konce srpna je ale mimo provoz, což Moskva zdůvodňuje technickými problémy a dopadem západních sankcí.
Mongolský prezident Uchnágín Chürelsüch dnes podpořil výstavbu potrubí pro přepravu plynu i ropy z Ruska přes Mongolsko do Číny. Žádné plány na ropovod vedoucí z Ruska přes Mongolsko však zatím oficiálně navrženy nebyly, upozornila agentura Reuters.