Ruský prezident Vladimir Putin v úterý přijel do Íránu. Je to jeho první zahraniční cesta za hranice bývalého Sovětského svazu od únorové invaze na Ukrajinu. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Putin se v Teheránu setkal s íránským prezidentem Ebrahimem Raisim a měl také jednat s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem.
Russian President Putin to visit Iran in rare international trip https://t.co/XhQnoIedab
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 19, 2022
Je to teprve jeho druhá cesta mimo Rusko od doby, kdy zahájením invaze na Ukrajinu přerušil vazby země se Západem. Minulý měsíc Putin navštívil Tádžikistán a Turkmenistán, obě bývalé sovětské země ve střední Asii.
Návštěva přichází uprostřed ukrajinských tvrzení, že více než 20 milionů tun obilí zůstává uvízlých na Ukrajině kvůli ruské blokádě různých černomořských přístavů. Putin a Erdogan budou jednat o otázce vývozu obilí z ukrajinských přístavů. Uvedl Kreml před cestou podle státních tiskových agentur RIA Novosti a TASS.
„Vyjednávání je velmi aktivní. 13. července se v Istanbulu uskutečnilo první čtyřstranné jednání o obilí za účasti zástupců Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Jsme připraveni pokračovat,“ řekl na brífinku poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov, kterého citovala agentura RIA.
Erdogan blokuje vstup Finska a Švédska do NATO
Během své cesty do Íránu se setkal tváří v tvář s Erdoganem, vůdcem Turecka, které je členem NATO. A to poté, co Erdogan zopakoval svou hrozbu zablokovat vstup Švédska a Finska do aliance. V červnu podmíněně souhlasil s tím, že dá jejich nabídce zelenou.
„Rád bych znovu připomněl, že proces zmrazíme, pokud nepodniknou nezbytné kroky ke splnění našich podmínek,“ řekl Erdogan v pondělí po zasedání vlády. Svůj nesouhlas s rozšířením zrušil minulý měsíc na summitu NATO. Byl to významný diplomatický průlom, který zasadil Putinovi ránu.
Mezitím Putinovy vztahy s Íránem zneklidnily západní představitele. Rusko se připravuje na zesílení pozemní ofenzívy na východní Ukrajině poté, co jeho jednotky dobyly Luhanskou oblast.
Nedávno odtajněné americké zpravodajské informace naznačují, že Írán by měl Rusku dodat „stovky“ bezpilotních letounů – včetně dronů schopných ovládat zbraně – pro použití ve válce na Ukrajině. Podle představitelů Bílého domu se Írán chystá zahájit výcvik ruských sil v jejich ovládání již koncem července.
„To, že se Rusko obrátilo s žádostí o pomoc na Írán, vypovídá o tom, do jaké míry jsou obě země za své akce do různých oblastí světa stále více izolovány mezinárodním společenstvím,“ řekl minulý týden CNN koordinátor Rady národní bezpečnosti pro strategickou komunikaci John Kirby.