Turecko se velmi pečlivě snaží být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou. Zdá se, že se mu to vyplácí, píše v analýze BBC.
Ve čtvrtek odpoledne zavolal prezident Vladimir Putin tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Sdělil mu, jaké jsou přesné požadavky Ruska na mírovou dohodu s Ukrajinou.
Během půl hodiny po skončení telefonátu udělal redaktor BBC s Erdoganovým hlavním poradcem a mluvčím Ibrahimem Kalinem. Kalin patřil k malé skupině úředníků, kteří hovor vyslechli.
Ten řekl, že ruské požadavky se dělí do dvou kategorií. První čtyři požadavky nejsou podle Kalina pro Ukrajinu příliš obtížné splnit.
Hlavním z nich je souhlas Ukrajiny s tím, že by měla být neutrální a neměla by žádat o vstup do NATO. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to již připustil.
V této kategorii jsou i další požadavky, prostřednictvím nichž si chce Rusko zřejmě zachovat tvář. Ukrajina by musela projít odzbrojovacím procesem, aby se zajistilo, že nebude pro Rusko hrozbou. Na Ukrajině by musela být zajištěna ochrana ruského jazyka. A existuje něco, čemu se, alespoň podle Putina, říká de-nacifikace, nastínil Erdoganův mluvčí.
To je ale pro Zelenského, který je sám Žid a jehož někteří příbuzní zahynuli při holocaustu, hluboce urážlivé. Turecká strana ale věří, že to Zelenskyj snadno přijme. Možná bude stačit, když Ukrajina odsoudí všechny formy neonacismu a slíbí, že je potlačí.
Sejdou se Putin a Zelenskyj?
V druhé kategorii budou potíže. Putin v telefonátu uvedl, že než bude v těchto bodech dosaženo dohody, bude zapotřebí osobního jednání mezi ním a prezidentem Zelenským. Zelenskyj již řekl, že je připraven se s ruským prezidentem setkat a jednat s ním mezi čtyřma očima.
Kalin byl podle BBC ohledně těchto otázek mnohem méně konkrétní. Řekl pouze, že se týkají statusu Donbasu na východě Ukrajiny, jehož části se již od Ukrajiny odtrhly a zdůraznily svou ruskost, a statusu Krymu.
Ačkoli Erdoganův mluvčí nezacházel do podrobností, předpokládá se, že Rusko bude požadovat, aby se ukrajinská vláda vzdala území na východě Ukrajiny. To bude hluboce sporné.
Druhým předpokladem je, že Rusko bude požadovat, aby Ukrajina formálně uznala, že Krym, který Rusko nezákonně anektovalo v roce 2014, nyní skutečně patří Rusku. Pokud tomu tak bude, bude to pro Ukrajinu hořká pilulka, kterou bude muset spolknout.
Nicméně je to fait accompli, přestože Rusko nemá na vlastnictví Krymu žádný právní nárok. Po pádu komunismu, před nástupem Vladimira Putina k moci, podepsalo mezinárodní smlouvu, v níž akceptovalo, že Krym je součástí Ukrajiny.
Přesto nejsou požadavky prezidenta Putina tak tvrdé, jak se někteří lidé obávali. Sotva se zdá, že stojí za všechno to násilí, krveprolití a zkázu, které Rusko na Ukrajině způsobilo. Vzhledem k jeho těžké kontrole nad ruskými médii by pro něj nemělo být příliš těžké prezentovat to vše jako velké vítězství.
Putin nemocný není, tvrdí Erdoganův mluvčí
Pro Ukrajinu to však bude znamenat vážné obavy.
Pokud nebudou drobné detaily případné dohody vyřešeny s nesmírnou pečlivostí, může je prezident Putin nebo jeho nástupci vždy využít jako záminku k další invazi na Ukrajinu.
Vyřešení mírové dohody by mohlo trvat dlouho, i kdyby příměří mezitím zastavilo krveprolití.
Ukrajina v posledních týdnech strašlivě utrpěla a obnova měst, která Rusko poškodilo a zničilo, bude trvat dlouho. Stejně tak bude trvat znovuusídlení milionů uprchlíků, kteří opustili své domovy.
A co samotný Vladimir Putin? Objevily se náznaky, že je nemocný, nebo možná dokonce psychicky nevyrovnaný. Zaznamenal na něm Kalin v telefonátu něco zvláštního? Vůbec ne, řekl. „Pan Putin byl prý ve všem, co řekl, jasný a stručný,“ uvedl Kalin pro BBC.
Ale i když se mu podaří prezentovat dohodu s Ukrajinou jako slavné vítězství nad neonacismem, jeho pozice doma musí být oslabena. Stále více lidí si bude uvědomovat, že to ošklivě přehnal, a příběhy o zabitých nebo zajatých vojácích se již rychle šíří, uzavírá analýza.