Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost dvou separatistických republik Luhansk a Doněck. Poté, co v rámci televizního projevu podepsal příslušné dekrety a dohody s vůdci obou lidových republik, také oznámil vyslání ruských „mírových” jednotek do donbaských republik. Ruský prezident v projevu řekl, že Ukrajina je kolonií s loutkovou vládou, informuje BBC News.
Ruský prezident Vladimir Putin před televizními kamerami podepsal dokumenty o legitimní nezávislosti lidových republik Luhansk a Doněck. Získal tak oprávnění vyslat do těchto oblastí ruské jednotky, uvádí stanice BBC News.
„Nechtěl jsi, abychom byli přátelé, ale nemusel jsi z nás dělat nepřátele,” hovořil Putin k západním zemím.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním televizním projevu k národu řekl, že Ukrajina chce mír, ale že „se nebojíme” a „nikomu nic nedáme”.
Podle Putina je Ukrajina „americkou kolonií” řízenou „loutkovou vládou” a lidé, kteří zde žijí, trpí. Ruský prezident v hodinovém projevu řekl, že Ukrajina je „starodávným ruským územím” a že o něj bylo Rusko během pádu Sovětského svazu „okradeno“.
„Vše, co nyní vládne na Ukrajině, je zplozeno převratem v roce 2014. Od těch, co se zmocnili vlády v Kyjevě, žádáme, aby se zachovali zodpovědně a zabránili krveprolití,” řekl Putin.
Americké sankce mohou bolet i Evropu
Díky uznání povstaleckých republik dostal Putin oprávnění vyslat do Donbasu své jednotky, které již míří k takzvané „linii dotyku” s ukrajinskou armádou. Podle jeho slov mají tyto jednotky v oblasti udržovat mír.
Bílý dům ovšem varuje před předehrou k další invazi. Americký prezident Joe Biden v reakci na kroky Ruska podepsal exkluzivní příkaz zakazující americkým občanům investovat nebo obchodovat v separatistických regionech. V přípravách jsou další sankce.
Francouzský historik a spisovatel Dmitrij de Koshko však před těmito kroky varuje. Tvrdí, že Spojené státy mohou uznání nezávislosti separatistických republik využít k uzavření plynovodu Nord Stream 2.
Podle něj to Spojené státy chtěly udělat už dlouho ve snaze vnutit Evropě zkapalněný plyn, který je zdrojem velkého znečištění. Evropa by za energii platila více a Spojené státy by z toho měly zisk, varuje historik.
Deník The New York Times koncem ledna odkazoval na varování finančních analytiků, podle nichž americké sankce uvalené na Rusko mohou bolet i další země.
Tato strategie přináší politická a ekonomická rizika. Žádný národ se dosud nepokusil uvalit sankce na tak velké finanční instituce a ekonomiku velikosti Ruska.
Západ v čele se Spojenými státy sice slibuje tvrdou a jednotnou reakci, ta ovšem může rozkolísat evropské ekonomiky a ohrozit stabilitu globálního finančního systému, tvrdí analytici.
Západ se shoduje v tom, že jde ze strany Ruska o porušení suverenity a celistvosti Ukrajiny a že bude reakce rozhodná a jednotná.