Prezident Vladimir Putin v úterý odvolal dekret z roku 2012. Ten částečně podpořil suverenitu Moldavska při řešení budoucnosti regionu Podněstří – separatistického regionu podporovaného Moskvou, který hraničí s Ukrajinou a kde Rusko drží vojáky. Informovala o tom agentura Reuters či server Radio Moldova.
Tento dekret nastínil ruskou zahraniční politiku před 11 lety, která předpokládala užší vztahy Moskvy s Evropskou unií a Spojenými státy.
Putin cancels decree underpinning Moldova’s sovereignty #FMTNews #FMTWorld https://t.co/pPguZ3zC80
— Free Malaysia Today (@fmtoday) February 22, 2023
Příkaz o zrušení dokumentu z roku 2012 byl zveřejněn na webových stránkách Kremlu. Uvádí, že rozhodnutí bylo přijato k „zajištění národních zájmů Ruska v souvislosti s hlubokými změnami, ke kterým dochází v mezinárodních vztazích“.
Jde o součást série protizápadních kroků, které Putin oznámil v úterý, uvádí agentura Reuters.
Alexandru Flenchea, moldavský předseda společné kontrolní komise v bezpečnostní zóně kolem Podněstří, řekl, že zrušení neznamená, že Putin opouští představu moldavské suverenity.
„Dekret je politický dokument, který zavádí koncepci ruské zahraniční politiky,“ řekl Flenchea pro Publika-TV. „Moldavsko a Rusko mají základní politickou dohodu, která zajišťuje vzájemný respekt k územní celistvosti našich zemí.“
Reakce Moldavska
Kreml uvedl, že vztahy Ruska s Moldavskem jsou velmi napjaté. Obviňuje Moldavsko, které minulý týden schválilo nového prozápadního premiéra, z prosazování protiruské agendy.
Ministerstvo zahraničních věcí Moldavské republiky oznámilo, že vzalo na vědomí rozhodnutí o zrušení výnosu, uvádí sever Radio Moldova.
„Budeme nadále požadovat stažení ruských vojenských sil z území Moldavské republiky v souladu se závazky,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Filip Cojocaru.
Smysl zrušeného dekretu z roku 2012
Moldavsko je jeden z nejchudších států Evropy. Nachází se vklíněné mezi Rumunsko a Ukrajinu. Od roku 2020 ho vede prezidentka Maia Sandu se silnou podporou USA a Evropské unie. Americký prezident Joe Biden se s ní setkal v úterý v Polsku a potvrdil svou podporu zemi.
Dekret z roku 2012 zavázal Rusko hledat způsoby, jak vyřešit separatistickou otázku „na základě respektování suverenity, územní celistvosti a neutrálního statusu Moldavské republiky při určování zvláštního statutu Podněstří“.
Rusky mluvící obyvatelé Podněstří se oddělili od Moldavska v roce 1990, rok před rozpadem Sovětského svazu. Stalo se tak kvůli obavám, že Moldavsko splyne s Rumunskem, jehož jazyk a kulturu široce sdílí.
Krátká válka postavila nově nezávislé Moldavsko proti separatistům v roce 1992. Za posledních 30 let však nedošlo k prakticky žádnému násilí, přičemž ruští „mírotvorci“ jsou stále umístěni na malém kousku země, který nemá mezinárodní uznání.
Moldavské ministerstvo zahraničí uvedlo, že dokument „pečlivě prostuduje“.