Některé členské státy včetně Řecka a Rakouska naléhavě žádají ostatní země Evropské unie, aby zavedly takzvané očkovací pasy, které by mohly pomoci oživit evropský cestovní ruch zasažený koronavirovou pandemií. Další členové bloku však upozorňují na problémy související s tímto postupem včetně pomalého očkování a možné diskriminace. V pátek o tom informoval zpravodajský web BBC.
Myšlenkou takzvaného vakcinačního pasu je umožnit osobám očkovaným proti covidu-19 svobodně cestovat v rámci EU. Návrh, který čelí odporu jiných členů bloku, byl předložen během online diskuse vedoucích představitelů 27 členských států EU.
Podle Francie a Německa mohou být takové dokumenty předčasné, protože údaje o účinnosti vakcín při prevenci přenosu viru jsou neúplné.
Existují také obavy, že umožnit očkované menšině cestovat do zahraničí ve chvíli, kdy by lidé z jiných než prioritních skupin nadále čelili omezením, by bylo diskriminační.
Další komplikací je rychlé šíření nakažlivějších variant koronaviru, momentálně britské, jihoafrické a brazilské, a možnost budoucích mutací. Je tedy pravděpodobnější, že lidé budou potřebovat posilovací dávku vakcíny, aby zůstali chráněni.
Řecko už digitální formu vakcinačního pasu připravilo
Řecko stejně jako Izrael digitální formu osvědčení o očkování již využívá. Další země včetně Dánska a Švédska hovořily o jejich vývoji.
Řecký místopředseda vlády Akis Skertsos pro BBC řekl, že společný digitální certifikát „není vůbec diskriminační“. Tvrdil, že neočkovaní turisté by toto léto také mohli navštívit Řecko, ale postup by pro ně byl pomalejší. Museli by být otestováni a po příjezdu by se pravděpodobně museli izolovat.
Řecký cestovní ruch se loni kvůli pandemii dramaticky propadl. Tržby z turismu klesly na 4 miliardy eur z 18 miliard eur v roce 2019, uvedla agentura Reuters. Cestovní ruch tvoří asi pětinu řecké ekonomiky a zaměstnává jednoho z pěti pracovníků.
Kurz vyzdvihl možnost návratu k cestování
Rakouský kancléř Sebastian Kurz tweetoval, že se Rakousko „zasazujeme o digitální zelený pas, jako má Izrael“.
„To by vám mělo umožnit na mobilním telefonu dokázat, že jste byli testováni, naočkováni nebo jste se zotavili (z covidu). Náš cíl: Vyhnout se zdlouhavému lockdownu a konečně v EU dosáhnout možnosti svobodně cestovat a užívat si akcí a gastronomie,“ uvedl mimo jiné Kurz.
Zavedení systému by podle německé kancléřky mohlo trvat tři měsíce
Podle německé kancléřky Angely Merkel by zavedení datového systému pro použití na hranicích a ve vnitrostátních systémech zdravotní péče mohlo trvat zhruba tři měsíce. Většina zemí souhlasila, že v budoucnu bude možná „digitální očkovací certifikát“ zapotřebí.
Zatímco některé země EU nyní bojují s třetí vlnou pandemie, v případu jednostranných hraničních omezení mezi státy panuje napětí. Německo je momentálně poslední zemí, která obdržela stížnost od Evropské komise. Důvodem je zavedení nových policejních kontrol na českých a rakouských hranicích.
Během virtuálního setkání ve čtvrtek vedoucí představitelé EU také diskutovali o tom, jak řešit obavy z pomalého zavádění vakcín, které je pod palbou kritiky. Komise si stále klade za cíl nechat do poloviny září očkovat v bloku nejméně 70 procent dospělých. Celkový počet očkovaných je však aktuálně pod hranicí 10 procent.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že cíle bude dosaženo. „Jedná se o 255 milionů lidí v Evropské unii, a pokud se podíváme na plánovaná čísla, jedná se o cíl, o kterém věříme, že ho dosáhneme,“ prohlásila na summitu.