Rakouské úřady přerušily očkování konkrétní šarží vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. K preventivnímu opatření přistoupily v souvislosti s vyšetřováním úmrtí jedné osoby a zdravotním komplikacím druhé krátce po očkování danou šarží vakcíny. V neděli o tom informovala agentura Reuters.
„Spolkový úřad pro bezpečnost ve zdravotnictví (BASG) obdržel dvě zprávy v časové souvislosti s očkováním stejnou šarží vakcíny AstraZeneca na okresní klinice Zwettl,“ uvedl úřad.
Žena ve věku 49 let zemřela na následky závažných poruch srážlivosti krve, zatímco u 35leté ženy došlo k plicní embolii a momentálně se zotavuje v nemocnici. „V současné době neexistují žádné důkazy o příčinné souvislosti s očkováním,“ uvedl BASG.
Rakouský deník Niederoesterreichische Nachrichten, jakož i rozhlasová stanice ORF a tisková agentura APA informovaly, že obě ženy byly zdravotní sestry, které pracovaly na klinice v Zwettlu.
Podle BASG nicméně porucha srážlivosti krve nepatří mezi známé vedlejší účinky vakcíny. Úřad tak pokračuje v důsledném vyšetřování, aby zcela vyloučil jakoukoli možnou souvislost. „Jako preventivní opatření již nejsou vydávány nebo očkovány zbývající zásoby zmíněné šarže vakcíny,“ doplnil.
„Nebyly potvrzeny žádné závažné nežádoucí účinky spojené s vakcínou,“ prohlásil mluvčí společnosti AstraZeneca a dodal, že všechny šarže podléhají přísné kontrole kvality.
Dosavadní zkušenosti s vakcínou hovoří v její prospěch
Studie a zkušenosti z praxe zatím naznačují, že vakcína je bezpečná a účinná. Zároveň byla schválena pro použití ve více než 50 zemích světa, řekl mluvčí. AstraZeneca rovněž informovala, že je v kontaktu s rakouskými orgány a plně podpoří vyšetřování.
Evropská léková agentura (EMA) produktu dala zelenou na konci ledna s tím, že jeho použití je účinné a bezpečné. Světová zdravotnická organizace (WHO) vakcínu od AstraZenecy schválila pro nouzové použití v polovině února.
Nežádoucí účinky pozorované ve studiích byly většinou krátkodobé a problémy se srážlivostí krve hlášeny nebyly.
Německý regulační orgán pro vakcíny posuzoval bezpečnost očkovací látky u více než 360 000 lidí, kteří dostali vakcínu vyvinutou firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Podle jeho závěrů byly nežádoucí účinky v souladu s bezpečnostním profilem popsaným v klinických studiích.