Podle nové zprávy Americké onkologické společnosti se počet lidí umírajících na rakovinu v USA v posledních třech desetiletích neustále snižuje. O studii informuje CNN, Healio a další servery.
Podle zprávy zveřejněné ve čtvrtek v časopise CA klesla úmrtnost na rakovinu v USA od roku 1991 o 33 procent. Znamená tom že se podařilo zachránit zhruba 3,8 milionů životů. Počet úmrtí v důsledku rakoviny se v posledním roce, za který jsou údaje k dispozici, tedy mezi lety 2019 a 2020, nadále snižoval, a to o 1,5 procenta.
The rate of people dying from cancer in the United States has continuously declined over the past three decades, according to a new report from the American Cancer Society. https://t.co/bketX4qFWB
— CNN Breaking News (@cnnbrk) January 12, 2023
„Pokles úmrtnosti na rakovinu o 33 procent je skutečně impozantní“, uvedla pro CNN Karen Knudsen, výkonná ředitelka American Cancer Society.
Zpráva tento trvalý progres připisuje zlepšení léčby rakoviny, poklesu kouření a zvýšení počtu případů včasného odhalení. „Nové objevy v oblasti prevence, včasného odhalení a léčby vedly ke skutečně významným úspěchům v mnoha z 200 nemocí, které nazýváme rakovinou,“ řekla Knudsen.
Očkování pomohlo
Výzkumníci z Americké společnosti pro rakovinu ve své zprávě rovněž poukázali na očkování proti viru HPV. To souvisí se snížením počtu úmrtí na rakovinu. Infekce HPV neboli lidským papilomavirem mohou způsobovat rakovinu děložního čípku a další typy rakoviny. Díky očkování toto onemocnění klesá.
Mezi ženami ve věku kolem 20 let došlo od roku 2012 do roku 2019 k 65procentnímu poklesu výskytu rakoviny děložního čípku. „Zcela to odpovídá době, kdy se začaly používat vakcíny proti HPV,“ uvedl Dr. William Dahut, vědecký ředitel společnosti.
„Existují i další druhy rakoviny, které souvisejí s HPV, nádory mozku, krku nebo konečníku. Je tedy naděje, že to bude mít význam i mimo tuto oblast,“ řekl.
Zpráva odhaduje, že celoživotní pravděpodobnost diagnózy jakéhokoli invazivního nádorového onemocnění je v USA 40,9 procent u mužů a 39,1 procent u žen.
Zpráva obsahuje také prognózy pro rok 2023, podle nichž by v tomto roce mohlo ve Spojených státech dojít k téměř 2 milionům nových případů rakoviny. To odpovídá přibližně 5 000 případům denně a více než 600 000 úmrtím na rakovinu.
V prvních dnech pandemie covidu mnoho lidí vynechalo pravidelné lékařské prohlídky. Lékaři zaznamenali nárůst případů rakoviny v pokročilém stadiu v důsledku pandemií zpožděných vyšetření a léčby. „Věřím, že příští rok touto dobou už budeme vědět, jaký dopad měla pandemie na výskyt rakoviny a na úmrtnost na ni,“ řekla Knudsen.
Lidé méně kouří
Údaje ukázaly, že úmrtnost na rakovinu v USA po většinu 20. století rostla. Především v důsledku nárůstu úmrtí na rakovinu plic v souvislosti s kouřením. Poté s poklesem počtu kuřáků a zlepšením včasného odhalení a léčby došlo k poklesu úmrtnosti, která dosáhla vrcholu v roce 1991. Od té doby se tempo poklesu pomalu zrychluje.
Nová zpráva zjistila, že pětiletá relativní míra přežití u všech druhů rakoviny dohromady se zvýšila ze 49 procent u diagnóz v polovině 70. let na 68 procent u diagnóz v letech 2012-18.
Mezi typy rakoviny, které mají nyní nejvyšší míru přežití, patří podle zprávy nádory štítné žlázy s 98 procenty a prostaty s 97 procenty. Dobrou prognózu mají i pacienti s nádory varlat (95 procenty) a s melanomem (94 procent).
Současná míra přežití je nejnižší u rakoviny slinivky břišní, a to pouhých 12 procent.
Přestože úmrtnost na rakovinu trvale klesá, nová zpráva také zdůrazňuje, že nové případy rakoviny prsu, dělohy a prostaty jsou ve Spojených státech „znepokojivé“ a jejich počet roste. Například incidence rakoviny prsu u žen se podle zprávy od poloviny roku 2000 zvyšuje přibližně o 0,5 procent ročně.
Výskyt rakoviny děložního těla se od poloviny roku 2000 zvyšuje přibližně o procento ročně u žen starších padesáti let. U mladších žen je to dokonce o dvě procenta. A incidence rakoviny prostaty se po dvou desetiletích poklesu od roku 2014 do roku 2019 zvyšovala o tři procenta ročně. Jak upozorňuje server Healio, který informuje o onkologických onemocněních, pacienti s rakovinou prostaty častěji přicházejí až v pokročilejších stádiích.