Řeckou obchodní loď dnes u jemenských břehů zasáhla raketa, píše agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje z řeckého ministerstva pro lodní dopravu. Incident si vyžádal pouze hmotné škody, zraněn nebyl žádný z 24 lidí na palubě, sdělil Reuters jeden ze zdrojů. K útoku se dosud žádná skupina nepřihlásila, podezření však padá na jemenské šíitské povstalce. Americká armáda dnes uvedla, že v oblasti objevila a zabavila dodávku součástek balistických raket a řízených střel íránské výroby, které podle ní byly určené pro povstalce.
V době zásahu loď Zografia nevezla náklad a plula z Vietnamu do Izraele, uvedly zdroje. Podle agentury AP loď pluje pod maltskou vlajkou a posádku tvoří 20 Ukrajinců, tři Filipínci a Gruzínec. AP s odvoláním na satelitní údaje píše, že loď po zásahu pokračovala v plavbě.
Empty Malta-flagged bulk carrier hit by missile off Yemen https://t.co/XgHPz9j4FN pic.twitter.com/qSREOBl2WM
— Reuters (@Reuters) January 16, 2024
Americké námořnictvo 11. ledna při noční kontrole jednoho z plavidel zabavilo „pokročilé smrtící zbraně od Íránu určené pro húsíjské síly a jejich pokračující útoky na mezinárodní obchodní lodě,“ uvedlo dnes regionální velitelství americké armády CENTCOM. Zasahující americká loď USS Lewis B. Puller měla podporu vrtulníků a dronů, posádka vstoupila na palubu plachetnice v mezinárodních vodách poblíž Somálska. Podle Američanů je to první zásilka zbraní určených pro jemenské povstalce od zahájení jejich útoků na lodě v Rudém moři loni v listopadu.
„Zabavené položky zahrnují pohon, navádění a bojové hlavice pro Húsíji používané balistické střely středního doletu (MRBM) a protilodní řízené střely (ASCM) i odpovídající součástky pro protivzdušnou obranu. Loď byla shledána nebezpečnou a potopena jednotkami amerického námořnictva. O osudu 14 členů posádky lodi se rozhoduje v souladu s mezinárodním právem,“ uvedl CENTCOM.
Na obchodní lodě v Rudém moři už od listopadu útočí šíitští povstalci Húsíové, které podporuje Írán a kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná. Rebelové tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele v Pásmu Gazy a na podporu některých zemí izraelské vládě a že jejich cílem jsou jen lodě, které mají nějakou vazbu na Izrael nebo plují do izraelských přístavů.
Spojené státy a Británie minulý týden v reakci na tyto útoky provedly desítky úderů ze vzduchu a z moře na vojenské pozice Húsíů přímo v Jemenu.