Vědci z Dánska zjistili, že reinfekce subvariantou omikronu BA.2 je možná. Dobrou zprávou však podle nich je, že nákaza BA.2 krátce po prodělání nemoci způsobené původním omikronem BA.1 je vzácná a nevede k vážnějšímu průběhu onemocnění. Informovala o tom agentura Reuters.
Subvarianta koronaviru omikron BA.1 v Dánsku rychle původní a jinak po celém světě dominantní mutaci sesadila. Nebylo ale jasné, zda se člověk může krátce po sobě nakazit oběma variantami.
Vědci z dánského sérologického institutu SSI provedli detailní analýzu, jejíž výsledky byly publikovány na odborném webu medRxiv. Zachytili 47 případů, kdy se člověk nejprve nakazil variantou BA.1 a následně BA.2 v rámci dvaceti až šedesáti dnů.
Ze studované skupiny 42 osob nebylo očkováno, tři osoby měly druhou dávku a dvě osoby jednu. U lidí se třetí posilující dávkou nebyla reinfekce zaznamenána v žádném případě.
„Poskytujeme důkazy, že reinfekce omikronem BA.2 jsou vzácné, ale mohou nastat relativně krátce po infekci BA.1,” cituje Reuters vyjádření vědců, kteří říkají, že většina osob ve studované skupině měla pouze mírné příznaky onemocnění.
BA.2 pravděpodobně nemá závažnější průběh
Omikron BA.1 a BA.2 se od sebe liší asi 40 mutacemi. Tento rozdíl je natolik významný, že podle některých expertů měla být subvarianta brána jako zcela nová mutace. Nejvíce je rozšířená v Dánsku, kde tvoří 88 procent všech případů. Šířit se však začala také ve zbytku světa.
Nebylo jasné, zda BA.2 vyvolává vážnější průběh onemocnění. Nedávné studie zjistily vážnější průběh u zvířat. Epidemioložka Maria van Kerkhoveová ze Světové zdravotnické organizace (WHO) v úterý uvedla, že pro větší závažnost BA.2 oproti BA.1 neexistují důkazy. Znamená to, že BA.2 může mít horší dopad na zvířata, u lidí však může mít méně závažný průběh.
Jednotlivé země začaly sledovat úbytek vážných průběhů osob v nemocnici s nástupem původního omikronu. Tato varianta koronaviru se šíří mnohem rychleji než ty dřívější, byla však spojena s menším rizikem vážného průběhu.
Kerkhoveová upozorňuje, že pokud jde o rizikovost BA.2, musíme ještě počkat na přesnější výsledky. WHO údajně bude BA.2 studovat jako větev omikronu, nikoliv zcela novou mutaci.