James Cameron není jen jedním z nejúspěšnějších hollywoodských režisérů vůbec. Kanaďan patří také mezi milovníky hlubokomořského průzkumu, připomněl ve středu server CNN. Konkrétně k Titaniku zamířil 33krát.
Ačkoli se Cameron k současnému pátrání po ponorce Titan veřejně nevyjádřil, osobně k vraku podnikl desítky ponorů, připomněl server CNN. Ponorné plavidlo s pěti lidmi na palubě se před několika dny ztratilo při expedici k Titaniku organizované společností OceanGate.
James Cameron has taken many trips into the depths of the Atlantic. Here’s what the ‚Titanic‘ director has had to say about the mysterious adventures. https://t.co/iuPsGL3Ctm
— Entertainment Tonight (@etnow) June 22, 2023
Režisérova láska k filmům a potápění se propojila ve dvou jeho největších hitech, Avataru a Titaniku.
Cameron v roce 2009 řekl časopisu Playboy, že k natočení filmového hitu z roku 1997 ho neinspiroval milostný příběh na palubě Titaniku. „Natočil jsem ho, protože jsem se chtěl potopit k vraku lodi,“ prozradil.
„Titanic byl Mount Everestem mezi vraky lodí a jako potápěč jsem to chtěl udělat správně,“ prohlásil Cameron. „Když jsem se dozvěděl, že se k Titaniku potápěli jiní, aby natočili film pro IMAX, řekl jsem si: ‚Natočím hollywoodský film, abych si zaplatil expedici a udělal totéž.‘ Ta první ochutnávka se mi líbila a chtěl jsem víc,“ pokračoval.
Podle režiséra spolu jeho vášeň pro natáčení i průzkum oceánů úzce souvisí. „Myslím si, že průsečíkem je vyprávění příběhů,“ řekl režisér v roce 2012 pro NPR. „Úkolem průzkumníka je podle mě vyrazit a být na odlehlém okraji lidských zkušeností a pak se vrátit a tento příběh vyprávět,“ vysvětlil svůj pohled.
Cameron pro National Geographic uvedl, že vyrůstal v kanadském Ontariu, stovky kilometrů od oceánu, ale jako malý si pamatuje, jak „s úžasem sledoval“ speciály mořského badatele Jacquese Cousteaua.
Překročení hlubin Titaniku
Od natáčení snímku Titanic Cameron uskutečnil desítky hlubokomořských ponorů. V roce 2012 se ponořil do Mariánského příkopu, který je považován za nejhlubší známý podmořský příkop, až 11 kilometrů pod hladinou. Expedici podnikl v sedmimetrovém ponorném plavidle Deepsea Challenger.
Cameron celou výpravu v západním Pacifiku dokumentoval. „Vystartoval jsem jako střela, nejrychleji, co jsem kdy viděl,“ řekl ve videu. „Hladina byla pryč. Dívám se na hloubkoměr a během prvních pár minut jsem v tisíci stopách. Pak dva tisíce, pak tři tisíce. Ponorka prostě letí jako namydlený blesk,“ pokračoval.
Podle svých slov rychle překročil hloubku Titaniku. Když se dostal do 27 000 stop (8230 metrů) pod hladinou, což byla podle Camerona největší hloubka, v jaké se kdy potápěl, zbývalo mu ke dnu oceánu ještě devět tisíc stop.
Cameron řekl, že když v cestě pokračoval, přemýšlel o sedmi letech, které trvalo, než se mu podařilo cestu uskutečnit, a zároveň si užíval samoty. Pak se z hladiny ozvala jeho manželka Suzy Amis Cameron, která hrála ve filmu Titanic postavu Lizzy Calvert.
„Jsem tady, na nejodlehlejším místě planety Země, k jehož dosažení bylo zapotřebí tolik času, energie a techniky. Připadám si jako nejosamělejší člověk na planetě, zcela odříznutý od lidstva, bez šance na záchranu, na místě, které nikdy nespatřily žádné lidské oči,“ sdělil své pocity Cameron. „A moje žena mi volá. Což bylo samozřejmě velmi milé,“ doplnil.
„Říkám tomu svědectví. Mám možnost být svědkem zázraku, který je tam dole neustále,“ řekl Cameron v roce 2018 v pořadu 60 Minutes Australia o svých hlubokomořských průzkumech. „Víte, není to jen nějaká egoistická záležitost bohatého chlapa. Jde o to, že máte na této planetě tolik času, tolik života, tolik dechu ve svém těle. Musíte něco udělat. Pokud byste měli to štěstí, že vyděláváte nějaké peníze a máte nějaký kapitál, nějaký provozní kapitál, proč ho nevložit do svého snu,“ uzavřel.