Válka na Ukrajině je důvodem k rychlejšímu řešení klimatické krize, protože klimatická a energetická bezpečnost jdou ruku v ruce. Taková slova zazněla podle stanice BBC News a deníku Evening Standard z úst britského premiéra Rishi Sunaka na klimatickém summitu COP27 v Egyptě.
Putinova válka na Ukrajině a energetická krize jsou důvodem k rychlejšímu řešení klimatické krize, prohlásil podle BBC News na klimatickém summitu COP27 v Egyptském městě Šarm aš-Šajch britský premiér Rishi Sunak.
„Klimatická a energetická bezpečnost jdou ruku v ruce,“ prohlásil Sunak ve svém prvním veřejném projevu od svého nástupu do úřadu. „Putinova ohavná válka na Ukrajině a rostoucí ceny energií po celém světě nejsou důvodem k pomalému boji proti změně klimatu,“ pokračoval premiér. „Jsou důvodem k rychlejšímu jednání.“
Egypt: European leaders deliver speeches at the United Nations Climate Summit COP27
— Transcontinental Times (@Transctimes) November 8, 2022
Ukraine a reason to act fast on climate change – UK PM Rishi Sunak #cop27egypt #COP27 #RishiSunak #Ukraine #RussiaUkraineWar #ClimateEmergency pic.twitter.com/qH6jY3PdNC
Sunak také řekl, že stále existuje prostor pro naději zanechat našim dětem zelenější planetu a budoucí prosperitu. Podle něj je morálně správné splnit klimatické sliby, ale také nemáme zapomínat na ekonomiku, napsal list Evening Standard.
Je potřeba snížit energetickou závislost na Rusku, zajistit nová pracovní místa a hospodářský růst.
Boj o naše životy prohráváme
Summit COP27 začal v neděli a trvat má dva týdny. Na akci se sjeli lídři z celého světa. V řadě projevů naléhali na bohaté země, aby čelily klimatickým změnám navzdory válce na Ukrajině a globální ekonomické krizi.
Představitelé národů, které stojí v první linii změny klimatu, připomněli letošní dopady extrémně vysokých teplot, sucha a záplav.
„Jsme na dálnici do klimatického pekla s nohou na plynovém pedálu,“ otevřel COP27 chmurným projevem generální tajemník OSN António Guterres. „Jsme v boji o naše životy a prohráváme. Skleníkové plyny stále přibývají a teploty stále rotou,“ řekl dále Guterres.
Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu prosazoval klimatickou spravedlnost.
Bývalý britský premiér Boris Johnson uvedl, že jednotlivé státy by neměly v boji proti klimatickým změnám ochabovat.
Německý kancléř zmínil přechod na obnovitelné zdroje energie jako „nezbytné opatření“, přičemž oddanost klimatickým cílům vyznala i nově zvolená italská premiérka Giorgia Meloni.
Americký prezident Joe Biden dorazí na summit v pátek. Hlas na konferenci však nemají pouze vysocí politici, ale také mladí aktivisté, jako je 20letá Xiye Bastida z Mexika. Ta si pochvalovala, že klíčovým tématem COP27 je kompenzace zemí nejvíce postižených klimatickými změnami.
Naopak 24letá Mikaela Loach ze Skotska uvedla, že se obává nedostatečné oddanosti světových vůdců ke klimatickým opatřením upřednostňujícím spravedlnost či lidská práva. „Ne všechna klimatická řešení jsou pro lidi dobrá,“ myslí si aktivistka. „Nejde pouze o snižování emisí, veškerou naši práci musíme zaměřit na lidi a svět, který vytváříme,“ řekla.