Šance, že nás zasáhne obří asteroid, může být daleko vyšší, než se myslelo, přiznala americká agentura NASA. Vědci mohli jednoduše špatně číst v geologických stopách, které po sobě zanechaly nárazy v minulosti. Tohle varování však nemění nic na tom, že nám aktuálně žádné nebezpečí nehrozí, píší na The Sun a ScienceAlert.
Hlavní vědecký pracovník Goddardova střediska vesmírných letů společnosti NASA James Garvin na nedávné konferenci Lunar and Planetary Science Conference varoval, že rizika nárazu obřího asteroidu do Země mohou být mnohem vyšší, než se myslelo.
Vědci varují před nárazy velkých asteroidů již celá desetiletí. Pravděpodobnost dopadů naznačují geologické záznamy na povrchu Země. Podle nich lze určit, kdy významné asteroidy zasáhly Zemi a časová okna mezi těmito událostmi.
Risk of Giant Asteroids Hitting Earth Could Be Worse Than We Realized https://t.co/vyBtGVQMJq
— ScienceAlert (@ScienceAlert) March 21, 2023
K velkým nárazům asteroidů se zničujícími následky dochází podle expertů každých 600 000 let. Garvin se svými kolegy však nedávno přezkoumal satelitní snímky impaktních kráterů z období posledního milionu let.
Noviny The Sun napsaly, že podle Garvina a jeho týmu mohou být tyto krátery větší, než se původně myslelo. To by znamenalo, že obrovské asteroidy by mohly dopadat na zemský povrch častěji, než předpokládáme.
Prozatím se bát nemusíme
Geologické záznamy o dopadech asteroidů na Zemi jsou otiskem jejich destrukce táhnoucí se napříč časem. Bohužel jsou však kvůli erozi větrem, vodou a tektonice stále hůře čitelné, což skutečně může vést ke špatným výpočtům, napsal server ScienceAlert.
Nejznámějším impaktním kráterem je Chicxulubský kráter v Mexiku, jehož vyhloubil do zemského povrchu asteroid Chicxulub. Tento obrovský balvan před asi 66 miliony let vyhubil tři čtvrtinu pozemského života, včetně dinosaurů.
Chicxulub měl průměr 10 až 15 kilometrů. I menší asteroidy o průměru jednoho kilometru však mohou během nárazu vzedmout tolik prachu, že naši planetu na léta ochladí nukleární zima a ovládne hladomor.
Kilometrové objekty přitom dopadají podle výzkumů na Zemi každých několik desetitisíců let. Podle Centra pro studium blízkozemních objektů (CNEOS) nám však prozatím žádné nebezpečí nehrozí.
NASA eviduje ve sluneční soustavě více než 22 000 potenciálně rizikových asteroidů a komet. Z nich zhruba 8000 vede jako „potenciálně nebezpečné“ kvůli jejich rozměrům a blízkosti k naší planetě.