Zvířata, a zejména psi, mohou mít na člověka terapeutické a léčebné účinky jako je například snížení stresu a zlepšení motivace. Studie publikovaná v The International Journal of Social Robotics zjistila, že robotické zvíře může být stejně účinné a může být dokonce lepší alternativou.
Psi jsou nejčastěji používaná zvířata pro terapii. Je to hlavně kvůli jejich sociální povaze a také díky jejich výcvikovému potenciálu. V případě využití terapeutických psů pro dětské klienty ale existuje obava ohledně rizika vzniku alergií a přenosu nemocí. Někteří lidé se psů také bojí nebo je nemají rádi a tak se v jejich přítomnosti necítí dobře. Nová studie, kterou provedli vědci z University of Portsmouth, ukazuje, že robotická zvířata by mohla být skvělou alternativou.
„Tato předběžná studie zjistila, že biomimetičtí roboti – roboti, kteří napodobují chování zvířat – mohou být v určitých situacích vhodnou náhradou a jejich použití místo skutečných psů má určité výhody,“ uvádí pro ScienceDaily Dr. Leanne Proops z katedry psychologie, který na studii dohlížel.
Hlavní autorka studie Olivia Barber, která sama terapeutického psa vlastní, uvádí také, že ačkoliv pro mnoho lidí například v nemocnicích či školách je návštěva terapeutického psa přínosná, pro psy to může být stresující a velice únavné. Z tohoto důvodu by tedy také mohlo být na místě využít robotické zvíře.
To má dle studie mnoho výhod. Robotičtí psi totiž mohou pracovat po delší dobu. Roboti navíc dokáží být velice realističtí a odrážet chování živého zvířete – vrtět ocasem, projevit nadšení, otáčet uši směrem ke zvukům nebo dokonce spát.
V rámci studie vědci použili psy a biomimetického robota k interakci s 34 dětmi ve věku 11-12 let na střední škole ve West Sussexu. Děti si tak měly možnost hrát s tříletým Jack Russell teriérem kříženým s pudlem, 12letým labradorským retrívrem a biomimetickým robotem MiRo-E vyvinutým společností Consequential Robotics.
Ukázalo se, že přestože děti uváděly, že upřednostňují živé psy, po interakci s robotem, se kterým strávily více času, ve skutečnosti vyjadřovaly více pozitivních emocí.
„Toto je studie malého rozsahu, ale výsledky ukazují, že interaktivní robotická zvířata by mohla být použita jako dobré srovnání se živými psy ve výzkumu a jako užitečná alternativa k tradiční terapii zvířaty,” dodává Dr. Proops.