Američtí vědci vytvořili hybridní rybu z papíru, plastu, želatiny a dvou pásů živých buněk srdečního svalu, jejichž stahy umožnily pohyby ocasu ze strany na stranu. Ryba tak mohla plavat. Experiment je nadějí pro léčbu srdce, informuje deník The Guardian.
Výsledky experimentu vědců z Harvardovi univerzity a Emoryho univerzity byly publikovány v časopise Science. Vytvořili „biohybridní” rybu, která může díky živým buňkám srdečního svalu mávat ocasem a plavat.
„Výhodou tohoto rybího projektu je, že se stále snažíme zvládnout řemeslo používání živých buněk jako základního stavebního kamene,” řekl pro The Guardian jeden z autorů studie Kit Parker.
„Srdce je nesmírně složité a nestačí napodobit jeho anatomii. Je nutné znovu vytvořit biofyziku, aby bylo možné dosáhnout robustního chování, které je vyžadováno při konstrukcích umělých srdcí pro děti narozené se zdeformovaným srdcem,” dodal.
Naděje pro pokročilé implantáty
„Replikací biofyziky srdce do této ryby jsme v těchto buňkách aktivovali různé procesy, které jim mají pomoci se udržet,” pokračuje odborník, který už dříve uvedl, že netuší, jak dlouho hejno biohybridních ryb vydrží, ale nakonec plavalo více než 100 dní.
Vědci doufají, že v dalším experimentu udrží buňky a tkáně naživu mnohem déle než třeba čtyři a půl měsíce.
Experiment je velkou nadějí pro pokrok v léčebných metodách srdečních nemocí či srdečních selhání, jako jsou kardiostimulátory. Svalové buňky totiž údajně při cvičení zesílily.
Parker byl v roce 2016 v týmu, který úspěšně vytvořil malého robotického rejnoka. Poháněly jej srdeční buňky z potkana.
Vědci se snaží vytvořit komplexnější model trojrozměrného mořského organismu s využitím lidských srdečních buněk a lidské srdeční biofyziky. I přes pokroky týmu je podle slov Parkera nutné udělat ještě hodně práce.