V Ugandě, kde se objevilo několik případů eboly, zemřelo na krvácivou horečku roční dítě. Je to druhý případ úmrtí poté, co zemřel čtyřiadvacetiletý muž. Informuje o tom CNN, UN News a další servery.
Ugandské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v úterý bylo v okrese Mubende zjištěno dalších jedenáct případů podezření na ebolu. Z nich ministerstvo zaznamenalo jedno pravděpodobné úmrtí v souvislosti s ebolou, a to u ročního dítěte, uvedlo v prohlášení zveřejněném v úterý večer.
Uganda has confirmed seven cases of Ebola two days after the East African country announced an outbreak of the contagious disease https://t.co/477VgYpjDW pic.twitter.com/dqTVBCzFB3
— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 22, 2022
Vzorky ročního dítěte a desíti podezřelých případů, které jsou v izolaci, se testují v Ugandském ústavu pro výzkum virů, píše CNN.
K úternímu večeru bylo zatím identifikováno 11 podezřelých případů, jeden potvrzený případ a šest případů považovaných za pravděpodobné.
Uganda vyhlásila epidemii eboly poté, co byl v zemi zjištěn případ relativně vzácného súdánského kmene. Tento případ byl potvrzen po vyšetření vzorku od čtyřiadvacetiletého muže v okrese Mubende. Ten podle ministerstva zemřel poté, co se u něj projevily příznaky.
Ugandské zdravotnické orgány tento měsíc vyšetřovaly šest podezřelých úmrtí v tomto okrese.
Podle WHO se v zemi vyskytly čtyři epidemie eboly, při nichž zemřelo více než 200 lidí. K nejsmrtelnějšímu došlo v roce 2000.
Uganda sousedí s Demokratickou republikou Kongo, která po letošním vypuknutí epidemie eboly zažívá její opětovné propuknutí.
Matshidiso Moeti, regionální ředitelka WHO pro Afriku, uvedla, že agentura OSN úzce spolupracuje s ugandskými úřady na vyšetřování zdroje a podporuje úsilí o jeho zvládnutí.
„Ugandě není účinná kontrola eboly cizí,“ řekla. „Díky jejím odborným znalostem byla přijata opatření k rychlému odhalení viru. My se můžeme opřít o tyto znalosti, abychom zastavili šíření nákazy,“ řekla.
Budou vakcíny fungovat?
Stávající vakcíny proti ebole se ukázaly jako účinné proti zairskému kmeni. Není však jasné, zda budou stejně úspěšné i proti súdánskému kmeni, uvedla WHO ve svém prohlášení.
Ebola je závažné, často smrtelné onemocnění postihující lidi a další primáty. Má šest různých kmenů, z nichž tři – Bundibugyo, Sudan a Zaire – již dříve způsobily rozsáhlé epidemie.
Míra úmrtnosti u súdánského kmene se v minulých epidemiích pohybovala od 41 % do 100 procent. Podle WHO se ukázalo, že včasné zavedení podpůrné léčby významně snižuje počet úmrtí na ebolu.
Organizace vyslala do Ugandy zásoby na podporu péče o pacienty a posílá specializovaný stan, který bude sloužit k izolaci pacientů.
Ačkoli očkování vysoce rizikových osob vakcínou Ervebo (rVSV-ZEBOV) bylo vysoce účinné při kontrole šíření eboly v nedávných ohniscích v KDR i jinde, byla tato vakcína byla schválena pouze k ochraně proti zairskému kmeni.
Jiná vakcína vyrobená farmaceutickou společností Johnson and Johnson může být účinná, ale ještě nebyla konkrétně testována proti súdánskému kmeni.