Robotické vozítko NASA Perseverance na Marsu úspěšně odebralo první dva vzorky hornin. Jedná se o vůbec první vzorky materiálu z jiné planety určené k odeslání zpět na Zemi k dalšímu studiu. Vzorky byly odebrány 1. a 7. září, na Zemi se však dostanou nejdříve v roce 2031, uvádí server ScienceNews.
Vozítko NASA Perseverance odebralo dvakrát vzorek horniny přezdívané Rochette. Ty jsou nyní uloženy ve vzduchotěsných trubicích uvnitř těla roveru. Jedná se o historický okamžik. Je to poprvé, kdy byl materiál na jiné planetě odebrán a určen k návratu na Zemi, píše BBC.
Perseverance přistál na Marsu v kráteru Jezero v únoru. První pokus vozítka o odběr vzorků na počátku srpna ale úspěšný nebyl. Vzorek se rozpadl na prach a trubice zůstala prázdná. Vědci si myslí, že materiál byl příliš jemný.
Rochette je tvrdá hornina, která se zdá být méně erodována. ScienceNews poznamenává, že všechny horniny, do kterých rover vrtá, dostanou názvy vztahující se k národním parkům. Jméno Rochette pochází z francouzské oblasti poblíž národního parku Mercantour.
Měření prozatím naznačuje, že je hornina tvořena čedičem a mohla být součástí dávného proudu lávy. Vědci na Zemi budou moci pomocí koncentrace určitých prvků a izotopů zjistit, jak přesně je hornina stará.
Vzorek obsahuje také minerály, které se pravděpodobně vytvořily, když hornina dlouhodobě interagovala s vodou. Vzhledem k lokalitě, hluboké, 45 km široké prohlubni, která mohla před miliardami let ukrývat jezero, si vědci myslí, že by sedimenty mohly obsahovat stopy dávného mikrobiálního života.
Vědci si na vzorky ale ještě počkají
„Opravdu mi to připadá jako bohatá pokladnice informací, až ten vzorek dostaneme zpátky,“ říká vědkyně Katie Stack Morgan z laboratoře NASA. To však bude nejdříve v roce 2031. I tak to je však dle další vědkyně Meenakshi Wadhwa z Arizona State University historický milník.
„Snila jsem o tom, že budu mít vzorky z Marsu, které budu analyzovat ve své laboratoři, už od doby, kdy jsem vystudovala. O návratu vzorků z Marsu jsme mluvili desítky let. Teď mi to začíná připadat skutečné,“ dodává.
Rover má za úkol během příštích několik měsíců odebrat desítky takových vzorků. NASA a Evropská kosmická agentura (ESA) plánují v rámci dvou budoucích misí na Mars vzorky získat.