Ruské bombardování některých míst na Ukrajině je tak intenzivní, že města a obce jsou nuceny pohřbívat desítky civilních obětí v masových hrobech, informuje BBC.
Nikde není tato chmurná realita války patrnější než v Mariupolu, klíčovém přístavním městě zdevastovaném neustálým ostřelováním. V něm bylo v posledních dvou týdnech narychlo vykopáno několik pohřebišť.
„Nemůžeme oběti pohřbívat do soukromých hrobů, protože ty jsou mimo město a obvod kontrolují ruské jednotky,“ řekl BBC telefonicky zástupce starosty Mariupolu Serhij Orlov.
Mezi místa, kde se hřbitov nachází, patří i zrušený městský hřbitov, který byl nyní znovu otevřen, uvedl Orlov.
V neděli městská rada uvedla, že počet mrtvých civilistů se vyšplhal nad 2 100. Silné ruské ostřelování znemožnilo jakoukoli hromadnou evakuaci z Mariupolu, a to i přes snahu o otevření bezpečné únikové cesty.
Orlov nemohl uvést celkový počet mrtvých civilistů pohřbených v hromadných hrobech, ale uvedl, že na jednom místě bylo 67 těl. „Některá nemůžeme identifikovat, ale některá měla doklady.“
Tisíce obyvatel se podle něj ukrývají ve sklepích a v některých případech, zatímco lidé pohřbívají rodinné příslušníky soukromě na dvorech nebo zahradách.
Dodal, že v ulicích zničeného města sbírají těla uklízeči ulic a týmy na opravu silnic, protože komunální služby zkolabovaly. „Někteří lidé byli při těchto sběrech zabiti. Už 11 dní nemáme elektřinu, ani topení, kanalizaci, vodu, jídlo,“ řekl.
Masové hroby i v jiných městech
Čtyři sta kilometrů severozápadně, na okraji hlavního města Kyjeva, byl u kostela ve městě Bucha vykopán masový hrob. Uvedla to místní poslankyně Mychajlina Skoryk-Škarivská. Hrob podle ní obsahuje více než 60 těl.
Video z pohřbu zveřejnil na Facebooku lékař působící v nedalekém Irpinu Andrij Levkivskij. Lékaři pohřbili oběti, které byly přivezeny do irpinské nemocnice.
Paní Skoryk-Škarivská řekla BBC, že před pohřbem se v nemocnici konala rituální bohoslužba. Ne všichni byli identifikováni a nikdo přesně neví, kde jsou příbuzní, řekla.
„Nyní diskutujeme s dobrovolníky o tom, jak vytvořit digitální systém pro identifikaci lidí a vypátrání pohřešovaných příbuzných,“ dodala.
Ruské jednotky obsadily nemocnici v sobotu a nařídily lékařům, aby ji opustili, uvedla v telefonickém rozhovoru ze západní Ukrajiny. Bucha a polovina Irpinu jsou nyní v ruských rukou, dodala.
Vzpomínky na druhou světovou válku
Návrat masových hrobů je pro Ukrajince šokem. Mnozí mají hořké rodinné vzpomínky na druhou světovou válku, kdy nacisté vraždili Židy a sovětské partyzány, a na holodomor – hladomor, který na Ukrajině vyvolalo sovětské zabavování obilí a dobytka ve 30. letech 20. století.
„Mému strýci je 92 let a i on to srovnával se svým dětstvím za války,“ řekla paní Skoryk-Škarivská, která zdůraznila, že je pro nás „důležité pohřbívat příbuzné tradičním, křesťanským způsobem, s modlitbou“.
„I teď ve válce lidé někdy žádají kněze, aby to udělali,“ dodala.
Na severu Ukrajiny jsou města Charkov, Černihiv a Sumy obklíčena ruskými vojsky a neúnavné ostřelování zabilo i tam mnoho civilistů.
Rakev v zákopu
Oleksandra Matvijčuková, bojovnice za občanské svobody, zveřejnila 6. března na Twitteru fotografii rakví v zákopu doprovázenou vzkazem: „Takto jsou v zákopech pohřbeni civilisté zabití při ruském bombardování Černihova. Protože hlavní městský hřbitov v Jacevu je pod neustálým ostřelováním ruských okupantů, jsou oběti pohřbívány v lese Jalivščyna.“
Oleksandr Lomako, tajemník černochovské městské rady, řekl BBC, že oběti ruských náletů a ostřelování jsou pohřbívány na dočasném hřbitově. Potvrdil, že hlavní městský hřbitov je nyní nepřístupný, protože ruské jednotky obklopují město ze tří stran, přičemž nejbližší je vzdálen asi 10 km.
„Po válce mrtvé znovu pohřbíme,“ řekl a odhadl počet civilních obětí ruského bombardování ve městě na přibližně 200.
Při jednom náletu zahynulo v Černihově 45 lidí, což je podle pana Lomako nejhorší bilance, a dodal, že při nočním bombardování umírá v průměru sedm civilistů. „Letadla shazují tři až čtyři bomby na obytné bloky. Také jedna zasáhla nemocnici, ale ta stále funguje. Na okraji města byly zničeny desítky obytných bloků.“
Kromě důkazů o hromadných pohřbech existují i svědectví o provizorních hrobech.
Matka se synem byli pohřbeni na dvoře svého nového obytného bloku v Irpinu, který byl Rusy silně ostřelován. Fotografie hrobu byla hojně sdílena Ukrajinci a tweet novinářky Olgy Rudenko ukazoval Marinu Metovou a jejího syna Ivana, jak si užívají života v Kyjevě před invazí.
Pro ty, jejichž blízcí utrpěli následky obléhání a ostřelování ze strany invazních sil, bude pohřbívání v provizorních hrobech nepochybně působit jako poslední ponížení.