Německá vláda se podle agentury AP ocitla v krizi kvůli špatné ekonomické situaci a neshodám v hledání východiska. Dnes se uskuteční schůzka koaličního výboru, na níž se pokusí němečtí lídři shodnout na společném řešení, jak ekonomiku své země napravit, napsal deník The Independent.
Německá vláda se ocitla ve vážné krizi, která by mohla vyústit v předčasné parlamentní volby již v březnu. Řádné volby jinak připadají na příští září. Veřejnost ale spekuluje, zda vláda tak dlouho vydrží. Důvodem jsou neshody ohledně směřování země.
Koalice sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP) se podle AP shoduje na nutnosti podpořit ekonomiku, rozchází se však v tom, jak toho docílit. Situaci se usilovně snaží zachránit kancléř Olaf Scholz.
Germany's government faces a make-or-break week over differences on how to revive the economy and plug a multi-billion euro gap in the budget.
— DW Politics (@dw_politics) November 4, 2024
But Vice Chancellor and Economy Minister Robert Habeck says Germany has to focus on more than just domestic issues. pic.twitter.com/uzHGcNI5CJ
Ten absolvoval tento týden hned několik schůzek. V úterý se setkal se zeleným ministrem hospodářství Robertem Habeckem a předsedou FDP a ministrem financí Christianem Lindnerem a na dnešní den naplánoval širší koaliční jednání.
Jeho cílem bude najít schodu na tom, jak zalepit miliardovou díru v rozpočtu na rok 2025 a jak vrátit německou ekonomiku na správnou cestu. Pokud se nepodaří najít společnou řeč, vláda se může ocitnout na pokraji kolapsu, napsal The Independent.
Trump přichází
Scholz se snaží situaci uklidnit a apeloval na všechny koaliční partnery, aby upřednostnili svou zemi nad stranickými ideologiemi a přesvědčeními. „Jde o oddanost zemi, ne ideologii,“ prohlásil v úterý v Berlíně německý kancléř.
Spory uvnitř vládní koalice trvají už několik měsíců. Naposledy se projevily minulý týden, když Scholz uspořádal schůzku se zástupci průmyslu a odporů a nepozval Habecka ani Lindnera. Prvně zmíněný pak zveřejnil vlastní hospodářský investiční plán.
Druhý zase v ten samý den uspořádal vlastní schůzku se zástupci z hospodářského sektoru. FDP minulý týden zveřejnili 18stránkový dokument popisující nutné hospodářské změny. Strana kategoricky odmítá zvyšování daní.
Odmítá také příliš přísné limity státního zadlužení. Peníze chce šetřit na dávkách pro dlouhodobě nezaměstnané. Habeck ale dokument zavrhuje. Prosazuje masivní státní investice a odmítá omezování sociálních programů a další návrhy FDP.
Novým prezidentem USA se stane Donald Trump a stane se i tématem na dnešním koaličním jednání, protože by mohl ekonomiku Německa ještě zatížit. Chce zavést cla, která by se dotkla i německých průmyslových výrobků – hlavně automobilů.