Několik policejních důstojníků z Myanmaru (Barmy) uprchlo ze země poté, co v ní vojenská junta provedla 1. února převrat. Někteří z nich nyní poskytli rozhovory médiím. Báli se, že budou muset zabíjet lidi, popisuje BBC a Reuters.
Sedmadvacetiletý Naing (jehož jméno změnila BBC kvůli bezpečnosti) sloužil u myanmarské policie devět let. Nyní se ukrývá v Indii, stejně jako několik dalších policistů. Všem jim je kolem dvaceti let a přes indickou hranici své vlasti utekli, když se odmítli podrobit příkazům pučistů. „Bál jsem se, že mě budou nutit zabíjet nebo ubližovat lidem, kteří proti armádě protestují,“ řekl Naing, který byl u policejního sboru nižším důstojníkem. Jeho obavy se zakrátko vyplnily. V místě, kde sloužil, začaly demonstrace eskalovat koncem února.
„Můj velitel mi dvakrát rozkázal, abych střílel na lidi. Odpověděl jsem, že nemůžu, a utekl jsem,“ sdělil policista novinářům, zatímco jim ukazoval mobilní telefon s fotografiemi své manželky a dvou dcer. Starší je pět let, mladší jen šest měsíců. „Obávám se, že už je nikdy neuvidím,“ řekl Naing.
On a několik ostatních policistů se nyní skrývají v indických horách ve státě Mizoram, jen přibližně šestnáct kilometrů od hranic s Myanmarem. Říkají, že jsou součástí rostoucího hnutí občanské neposlušnosti. Jeho existenci se ale BBC zatím nepodařilo ověřit. „Myslíme si, že armáda neměla svrhnout demokraticky zvolenou vládu,“ říkají rebelové. Reuters zveřejnila část jejich prohlášení.
„Hnutí občanské neposlušnosti roste a stále víc lidí protestuje proti převratu v naší zemi. Za takové situace dostáváme rozkazy na protestující střílet. Odmítáme zabíjet naše vlastní spoluobčany, kteří protestují mírumilovně,“ píše se v prohlášení.
Rozkaz střílet na protestující odmítl i dvaadvacetiletý Htut. „Náš důstojník nám rozkázal, abychom stříleli na skupiny lidí. Viděl jsem, jak ostatní demonstranty mlátí, měl jsem bezesné noci,“ popsal demonstrace. „Když jsem viděl, jak nevinní lidé krvácí, moje svědomí mi nedovolilo se toho účastnit,“ řekl. Htut byl jediným policistou ze svojí stanice, který uprchl. K indickým hranicím dojel na motorce, při cestě vesnicemi prý měl velký strach.
Jediná možnost je útěk
Mezi uprchlými policisty jsou i dvě ženy. Jedna z nich pod smyšleným jménem Grace zanechala v Myanmaru své staré rodiče. „My mladí lidé nemáme jinou možnost než utéct,“ řekla čtyřiadvacetiletá policistka.
Podle místních zpráv už od převratu uprchlo do indického Mizoramu zhruba sto barmských občanů.
Při demonstracích ve městech Myanmaru již údajně zemřelo kolem 60 lidí a zhruba 1800 bylo zadrženo. Policie provádí noční razie v soukromých bytech a zatýká lidi bez zjevných důvodů. Vojáci hlídkují i v nemocnicích, kam sanitky odvážejí raněné demonstranty.
Vojenská junta vyhlásila v zemi výjimečný stav a od 1. února drží ve vazbě demokraticky zvolené politiky, včetně premiérky Su Ťij, laureátky Nobelovy ceny míru.