Ať už to bylo v dobách vaší školní docházky či v práci, nejspíše jste se setkali s člověkem (pokud jím nejste vy sami), který dělal věci opačně než vy – levou rukou. Napadlo vás někdy, zda mozek leváků funguje jinak než mozek praváků? Nebo jestli je možné je rozlišit sledováním mozkové aktivity v reakci na podněty nebo úkoly? Zodpovědět tyto otázky je důležité například kvůli rehabilitační robotice, rozšířené realitě či umělé inteligenci.
Výsledky mohou být užitečné jak pro vývoj léčby autismu tak u umělé inteligence.
Tým vědců z Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology (DGIST) v Koreji v předchozí studii zjistil, že mozky praváků reagují rozdílně při provádění komplikovaných manipulačních úkolů. Když pravák použije svoji preferovanou ruku aktivují se specifické oblasti v levé hemisféře. Když použije levou ruku, aktivuje se mnohem větší oblast zahrnující obě mozkové hemisféry. Překvapivě byla tato asymetrie příznačně výraznější u praváků než u leváků.
V nové studii ukazují, že tato asymetrie byla vidět u praváků také během pasivní hmatové stimulace prstů. Díky tomu je možné rozlišovat leváky a praváky pouze pomocí pasivního dotyku.
Mozkovou aktivitu sledují vědci pomocí změn okysličení červených krvinek v mozku a to technikou Functional near-infrared spectroscopy (fNIRS) – Funkční spektroskopie blízkého infračerveného záření.
Výsledky mohou být užitečné jak pro vývoj léčby autismu tak u umělé inteligence.