Amazonka v Brazílii vyplavuje na břeh mrtvá těla ohrožených delfínovců amazonských, vzácných a vysoce ohrožených sladkovodních delfínů. Tato úmrtí podle odborníků nejspíše souvisejí s extrémními teplotami vody, zatím se však snaží vyloučit i jiné příčiny, jako je bakteriální infekce. Informují o tom Al-Džazíra a India Today.
Během minulého týdne byla v přítoku řeky Amazonky nalezena těla 120 delfínovců amazonských. Experti náležící pod brazilské ministerstvo vědy, technologií a inovací našli v pondělí dva další mrtvé jedince kolem jezera Tefé.
„Za poslední týdny jsme zdokumentovali 120 mrtvých těl,“ potvrdila podle televize Al-Džazíra Miriam Marmontel, výzkumnice z vládní organizace Mamirauá Institute for Sustainable Development. Asi osm z deseti nalezených těl jsou delfínovci, dodává.
Deaths of 120 Amazon dolphins linked to severe drought, high temperatures. Amazon River’s pink, grey dolphins are a threatened species and among the few freshwater dolphins found in the world. A dead #Amazon 🐋dolphin at #Solimoes River in Tefe, #Amazonas state, Brazil 09/1/2023. pic.twitter.com/IxgPJWYAXH
— Taj Pharma – Asia, Africa, North America & Oceania (@TAJPHARMA181638) October 3, 2023
Počet mrtvých kusů může podle jejích slov představovat deset procent populace žijící v jezeře Tesé. „Deset procent je velmi vysoké procento ztrát a možnost, že se ještě zvýší, může ohrozit přežití druhu v jezeře Tefé,“ upozornila odbornice.
Delfínovec amazonský je druh sladkovodního říčního delfína většinou růžového zbarvení, žijícího v Jižní Americe v Orinoku, Amazonce a Araguaisko-Tocantinském říčním systému. Jedná se o jeden z posledních sladkovodních druhů delfínů ve světě.
Teplota vody je extrémní
Delfínovci amazonští se nacházejí na seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody. Jejich populace činí zvláště zranitelnými vůči hrozbám pomalé reprodukční cykly, upozornil server India Today.
Biologové a další experti se snaží prostřednictvím pitvy určit příčinu jejich smrti. Našli v oblasti i tisíce mrtvých ryb. Mají podezření na extrémně vysoké teploty vody a sucho. Minulý čtvrtek vzrostla v jezeře teplota na 39 stupňů Celsia.
V ten den vyplavilo 70 mrtvých delfínovců. Teplota jezera krátce klesla, ale v neděli opět dosahovala 37 stupňů. Experti rovněž pracují s možným scénářem bakteriální infekce, oteplování však považují za nejpravděpodobnější příčinu.
Řeky jsou hlavní dopravní komunikací nejen delfínovců. Kvůli suchu však vysychají a mnoho druhů zůstává izolováno. Instituto Chico Mendes vyslal do oblasti veterináře a další odborníky, jejichž cílem je populaci delfínovců v jezeře zachránit.
Možností je tyto savce přemístit do chladnějších říčních vod. K tomu však nemůže dojít, dokud nevyloučí bakteriální infekci.