Americký ministr zahraničí Marco Rubio uklidnil, když uvedl, že Evropa a Ukrajina nezůstanou stranou „skutečných“ rozhovorů o ukončení války. S dalšími lidmi z administrativy prezidenta Donalda Trumpa odletěl do Saúdské Arábie, kde se setká s ruskou delegací. Tato počáteční jednání podle něj mají teprve ukázat, zda to Moskva se zájmem o rozhovory myslí vážně. Informují o tom servery Euronews a The Japan Times.
Evropa zažila na třídenní Mnichovské konferenci šokovou terapii. Trumpův přístup k válce na Ukrajině vyvolal obavy, že Spojené státy odsunou Evropu a Ukrajinu při mírových rozhovorech na vedlejší kolej a že se dohodnou s ruským diktátorem Vladimirem Putinem na podmínkách výhodných pro ně a Rusko.
Marco Rubio says Ukraine, Europe will be part of 'real' peace talks #EuropeNews https://t.co/6hzuGXIFeh
— euronews (@euronews) February 17, 2025
Studenou sprchou pak evropské lídry pokropil na mnichovské bezpečnostní konferenci americký viceprezident J. D. Vance. Ten při své tvrdé kritice Evropy upozornil, že pro ni nejsou největší hrozbou vnější, ale vnitřní hrozby. Jeho ostrá slova vyvolala absolutní šok a zděšení z toho, že Evropa zůstane na ruskou hrozbu sama. To nakonec vyústilo v pláč šéfa mnichovské konference Christophera Heusgena v jejím závěru.
Francouzský prezident Emmanuel Macron reagoval svoláním evropských lídrů na mimořádný bezpečnostní summit v Paříži. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zase apeloval na vytvoření velké společné evropské armády.
Do Saúdské Arábie už podle anonymního amerického úředníka, který o tom mluvil s Euronews, odcestovali Trumpovi lidé. S ruskou delegací se v Rijádu setkají americký ministr zahraničí Rubio, poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Ten nedělní odlet do metropole potvrdil s tím, že američtí představitelé zároveň jednají s těmi ukrajinskými.
Američané Putinovi nevěří
Zda se v Rijádu zúčastní rozhovorů i ukrajinští a evropští zástupci, však není jasné. Rubio upozornil, že se jedná jen o jejich ranou fázi a cílem je zjistit, zda to Putin se zájmem o jednání myslí vážně. Současně podotkl, že Evropa i Ukrajina budou součástí „skutečných“ rozhovorů o příměří a bezpečnostních zárukách.
Američtí představitelé mezitím podle The Japan Times předali těm evropským dotazníky o tom, jak si bezpečnostní záruky pro Ukrajinu představují. Jejich podmínky zahrnou do počátečních rozhovorů v Saúdské Arábii.
Ministr obrany USA Pete Hegseth ještě předtím při návštěvě Posla zdůraznil, že mírových rozhovorů se budou účastnit americký, ruský i ukrajinský prezident a evropští lídři. Také uvedl, že Amerika je oddaná Severoatlantické alianci (NATO) a že „naše vojenská přítomnost je robustní a naše partnerství je skutečné a důležité“.
Dokonce by si podle svých slov v Polsku, které označil za vzorového spojence, dokázal představit více amerických vojáků.