Všichni, kdo se účastní konfliktu na Ukrajině, musejí souhlasit s řešením, jež konflikt ukončí. Po dnešních americko-ruských rozhovorech v saúdské metropoli Rijádu to prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Jmenoval přitom Ukrajinu, Rusko i Evropu. Cílem je spravedlivý, trvalý a udržitelný konec války, dodal Rubio podle agentury Reuters. Rusko je podle ministra ochotno zapojit se vážně míněného procesu vedoucího k ukončení války.
„První krok na dlouhé a složité cestě,“ popsal dnešní jednání Rubio, podle kterého musí k ukončení jakéhokoliv konfliktu dojít k ústupkům ze strany všech zúčastněných. „Evropská unie bude muset v určitou chvíli být u jednacího stolu, protože i oni uvalili sankce (na Rusko),“ dodal ministr.
US says all sides must make concessions in Ukraine talks covering land and security https://t.co/MDQ0TER9j0
— The Straits Times (@straits_times) February 18, 2025
„Musí to být trvalý konec války, ne nějaký dočasný konec, jakého jsme byli svědky v minulosti,“ řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz. „Realitou je, že předmětem debaty bude území a předmětem debaty budou také bezpečnostní záruky,“ dodal.
Ministři zahraničí USA a Ruska Marco Rubio a Sergej Lavrov se shodli na vytvoření vyjednávacích týmů, které začnou pracovat na co nejrychlejším ukončení války na Ukrajině, uvedla podle Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tammy Bruce.
Dnešní schůzky se v Rijádu za ruskou stranu účastnili ministr zahraničí Lavrov a zahraničněpolitický poradce Kremlu Jurij Ušakov. Spojené státy zastupoval ministr Rubio, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz a zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff. Ukrajinští zástupci na dnešní jednání pozváni nebyli.
Rubio po jednání informoval klíčové evropské spojence o tom, jak jednání s Lavrovem o Ukrajině vypadalo, uvedlo bez podrobností francouzské ministerstvo zahraničí. Podle televize France 24 hovořil Rubio se svým britským kolegou Davidem Lammym, francouzským protějškem Jeanem-Noëlem Barrotem, šéfkou německé diplomacie Annalenou Baerbock, italským ministrem zahraničí Antoniem Tajanim a šéfkou unijní diplomacie Kajou Kallas.