Nový americký ministr zahraničí Marco Rubio krátce po svém nástupu do úřadu absolvoval první rozhovory s americkými spojenci z řady oblastí světa. Volal si mimo jiné s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, jehož ujistil o další americké podpoře v napjaté situaci na Blízkém východě. V rozhovoru se svým filipínským protějškem Enriquem Manalem zase kritizoval počínání Číny v Jihočínském moři, kde podle něho provádí „nebezpečné a destabilizační“ aktivity, informovala agentura Reuters.
Rubia v pondělí schválil Senát jako prvního ministra nové vlády prezidenta Donalda Trumpa, který se ujal funkce ve stejný den. Nový šéf diplomacie má na rozdíl od dalších Trumpových ministrů jednomyslnou podporu republikánů i opozičních demokratů. Bývá označován za „jestřába“ ve vztahu k Číně, Íránu nebo Kubě a Venezuele.
Marco Rubio’s first call as Secretary of State was to Israeli PM Netanyahu.
— AF Post (@AFpost) January 23, 2025
Follow: @AFpost pic.twitter.com/GIuctxggF5
„Ministr Rubio konstatoval, že čínské jednání podrývá mír a stabilitu v regionu a je v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedla americká diplomacie v prohlášení k rozhovorům.
Čína předloni vydala mapu, v níž vymezila svůj nárok na prakticky celé Jihočínské moře, včetně částí, na které vznášejí nárok Filipíny, Vietnam, Indonésie, Malajsie a Brunej. Toto moře je bohaté na ryby, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tam významné námořní trasy.
V rozhovoru s Netanjahuem Rubio premiéra ujistil, že pro Trumpa je další podpora Izraele „absolutní prioritou“. Hovořil o situaci v Pásmu Gazy, kde momentálně trvá příměří mezi Izraelem a radikální organizací Hamás dojednané v posledních dnech vlády Trumpova předchůdce Joea Bidena.
Rubio hovořil také s opozičním kandidátem na venezuelského prezidenta Edmundem Gonzálezem a neformální vůdkyní opozice Marií Corinou Machadovou, jimž vyjádřil podporu nové vlády pro jejich snahu o návrat demokracie v zemi, jíž bez ohledu na výsledky loňských voleb vládne autoritářský vůdce Nicolás Maduro.