Ruská centrální banka aktivně usiluje o ovládnutí inflace a stabilizaci hodnoty rublu prostřednictvím opakovaného zvyšování základní úrokové sazby. Během letošního roku již provedla čtyři zvýšení sazeb, naposledy na 15 procent, což je dvojnásobek úrovně na začátku roku. Banka zdůraznila, že její obavy vyvolává roční nárůst cen. Ten se pohybuje kolem 12 procent. Nyní se odhaduje, že inflace pro letošní a příští rok by mohla dosáhnout přibližně 7,5 procenta.
Ruská ekonomika se potýká s dopady vojenské operace na Ukrajině a sankcí, které na ni Západ uvalil. Spotřebitelé jsou zasaženi rostoucími cenami potravin. „Pokud budeme hovořit v procentech, pak se pravděpodobně (ceny) zvýšily o 25 procent. Jde o maso, základní produkty – mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, uzeniny,“ řekla AP Roxana Cheltkovová, když nakupovala v jednom z moskevských supermarketů.
Russian consumers feel themselves in a tight spot as high inflation persists https://t.co/z7fKq1hUue
— The Associated Press (@AP) November 24, 2023
Údaje ruského statistického úřadu Rosstat zveřejněné 1. listopadu ukazují obrovský nárůst cen některých potravin oproti roku 2022. V případě zelí o 74 procent, pomerančů o 72 a okurek o 47 procent, informuje iROHLAS.
Ruský parlament podle iDNES schválil rozpočet na roky 2024 až 2026, kde je na výdaje na obranu vyčleněna rekordní částka. Maxim Blant, ruský ekonomický analytik působící v Lotyšsku, to považuje za náznak toho, že ceny budou nadále prudce růst.
Zvyšování sazeb mírně zchladilo propad kurzu rublu – ten se nyní pohybuje kolem 88 rublů za americký dolar (za jednu Kč se nyní platí přes čtyři rubly), přičemž dříve to bývalo i více než 100 rublů za dolar. Je to však stále mnohem více než v létě 2022, kdy se kurz pohyboval kolem 60 rublů za dolar. Slabý rubl udržuje vysoké náklady na dovoz, což dále zvyšuje ceny potravin.