Odborná studie publikovaná v nejprestižnějším lékařském časopise The Lancet ukazuje, že ruská vakcína Sputnik V je v boji s koronavirem nadějná. Před rozvinutím těžkého průběhu nemoci chrání stoprocentně, píše CNN a další servery.
Klinické zkoušky ve třetí fázi ukázaly, že vakcína chrání z 91,6% proti objevení příznaků covid-19 a ze 100% proti rozvinutí středně těžkého a vážného průběhu koronavirové infekce. Výsledky publikované v časopise The Lancet se opírají o data sesbíraná u 19 886 pacientů, z nichž zhruba tři čtvrtiny (14 964) dostaly dvě dávky vakcíny a čtvrtina (4 902) dostala jen placebo.
Tři týdny poté, co účastníci dostali první dávku, se nákaza novým koronavirem objevila u 16 lidí. Ve skupině, která dostala placebo, se nemoc objevila u 62 lidí, což odpovídá 91,6% úspěšnosti. Ve skupině lidí starších 60 let, kterých bylo 2144, byla úspěšnost 91,8% a neobjevily se vážné vedlejší účinky. Tři účastníci během třetí fáze zemřeli, souvislost s očkováním se však neprokázala. Nejčastějším vedlejším účinkem byla bolest v místě vpichu, někteří účastníci si stěžovali na únavu a příznaky připomínající chřipku.
Žádný těžký průběh
V očkované skupině se mezi šestnácti nakaženými neobjevil žádný případ vážného či středně vážného průběhu, a to už po první dávce vakcíny. Naopak u těch, kteří dostali placebo, se těžší průběh objevil u dvaceti lidí. Všichni účastníci podstoupili PCR test po druhé dávce a druhý v případě, že se u nich vyvinuly příznaky respiračního onemocnění. Ve studii se vůbec nezkoumaly bezpříznakové případy covidu. Autoři studie proto poznamenali, že u látky bude potřeba další výzkum, aby se zjistilo, jak dlouho bude vakcína účinná a jestli mohou očkovaní lidé i nadále chytit a přenášet koronavirus, byť jim už neublíží.
Drtivá většina účastníků studie byli běloši, účinnost vakcíny se tak musí zkoumat i na jiných etnických skupinách. Klinické testy tedy nadále pokračují, účastní se jich více než 40 tisíc dobrovolníků.
Rusko bylo pod palbou kritiky za údajně netransparentní vývoj vakcíny, podle autorů časopisu The Lancet, kteří studii posoudili, jsou ale její výsledky nezpochybnitelné.
Sputnik V je dvoudávková adenovirová vektorová vakcína, která používá upravený, oslabený virus. Na něj si organismus vytvoří protilátky, přičemž virus se nemůže v těle množit. Dávky se aplikují v rozmezí tří týdnů. Na podobném principu funguje vakcína společnosti AstraZeneca, která by měla už 8. února přijít do ČR, a také jednodávková vakcína Johnson&Johnson, kterou musí regulátoři teprve schválit. Účinnost preparátu AstraZeneca je ale kolem sedmdesáti procent.
Některé země už vakcínou Sputnik očkují, například Spojené arabské emiráty, Írán, Srbsko a některé jihoamerické země. Jako jediná evropská země zatím zakoupilo vakcínu od Ruska Maďarsko. Evropská léková agentura (EMA), která musí látku schválit pro zbytek EU, už obdržela žádost o registraci.