Rusko a Ukrajina si vyměnily tři stovky válečných zajatců. Letos se tak stalo podesáté. Informuje o tom ruské ministerstvo obrany a BBC.
V rámci dohody, kterou zprostředkovaly Spojené arabské emiráty, Rusko uvedlo, že vyměnilo 150 zajatých ukrajinských vojáků za stejný počet ruských vojáků.
🇺🇦🇷🇺UKRAINE CONFLICT: PRISONER SWAP AND ENDURING WAR
— NewsVibe247 (@NewsVibe247) December 30, 2024
Russia and Ukraine exchanged 150 prisoners each in a UAE-brokered deal, highlighting a rare moment of cooperation amid ongoing hostilities.
The conflict, now in its third year, has left many, including soldiers and… pic.twitter.com/iMbxSeIp6T
Propuštění ruští vojáci se nacházeli v Bělorusku, které je spojencem Ruska, a byla jim poskytnuta lékařská pomoc a možnost kontaktovat rodiny, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdělil, že se domů vrátilo 189 Ukrajinců. Dodal, že mezi propuštěnými jsou „obránci Azovstalu a Mariupolu“ a černobylské jaderné elektrárny.
Letos došlo mezi oběma zeměmi pouze k deseti výměnám zajatců. Petro Jaceňko z ukrajinského velitelství pro zacházení s válečnými zajatci již dříve řekl BBC, že jednání s Moskvou o výměnách zajatců se stala obtížnějšími od doby, kdy ruské síly začaly výrazně postupovat na frontové linii.
Ukrajina nezveřejňuje počty válečných zajatců držených Ruskem, ale předpokládá se, že jejich celkový počet přesahuje 8 000.
Rusko letos dosáhlo na bojišti významných úspěchů, což vyvolalo obavy, že počty zajatých Ukrajinců rostou.
Zajatkyně: Rusové nám chtěli vymazat identitu
Jedním z těch, kteří se v září 2024 vrátí domů v rámci předposlední výměny, je ukrajinský mariňák Andrij Turas. On i jeho žena Lena byli zajati při obraně města Mariupol v roce 2022.
„Dávali nám přednášky o tom, že Ukrajina nikdy neexistovala,“ říká o svých ruských únoscích Lena, zdravotnice. „Snažili se v našich hlavách vyhladit naši ukrajinskou identitu.“
Lena byla propuštěna po dvou týdnech zajetí. Psychické jizvy z toho, co zažila v ruském zajateckém táboře, jí však zůstaly. „Neustále jsme slyšeli křik, věděli jsme, že muže v naší jednotce mučí,“ říká.
„Nemilosrdně nás bili pěstmi, holemi, kladivy, vším, co našli,“ říká Andrij. „V mrazu nás svlékli do naha a nutili nás plazit se po asfaltu. Necítili jsme nohy, byli jsme vyděšení a promrzlí.“
„Jídlo bylo děsivé. Kyselé zelí a zkažené rybí hlavy. Prostě noční můra,“ říká mariňák. „Je to jako probudit se uprostřed noci ze zlého snu, zalitý potem a vyděšený.“
Andrijovo věznění trvalo mnohem déle než věznění jeho ženy. V zajetí pobyl dva a půl roku.
Při propuštění v rámci výměny vězňů před třemi měsíci se Andrij poprvé setkal se svým dvouletým synem Leonem. Když byli manželé zajati ruskými jednotkami, Lena nevěděla, že čeká dítě.
„Když jsem zjistila, že jsem těhotná, jen jsem se rozplakala, nejdřív ze štěstí, ale pak ze smutku, protože jsem to nemohla říct manželovi.“
Demonstrace v Kyjevě
Mnoho Ukrajinců stále zoufale čeká na zprávy o svých blízkých. V centru Kyjeva se před několika dni příbuzní zajatců a aktivisté shromáždili na zvláštní vánoční demonstraci, aby vyzvali k propuštění ukrajinských vězňů.
Celé hodiny stáli v ukrutném mrazu a lemovali jednu z hlavních ulic hlavního města, zatímco projíždějící řidiči troubili v ohlušující kakofonii solidarity.
„Doufáme ve vánoční zázrak,“ říká Tetiana, jejíž čtyřiadvacetiletý syn Artem byl zajat téměř před třemi lety. „Propuštění mého syna je mým největším přáním. Stokrát jsem si představovala naše setkání, kdy bude konečně na rodné půdě, jak se s ním objímáme, jak se mu rozzáří oči.“