Ruské ministerstvo spravedlnosti podalo k Nejvyššímu soudu návrh na zákaz činnosti hnutí LGBT, které označuje za extremistické. Informuje o tom BBC, Al-Džazíra a další servery.
Hnutí LGBT podle ministerstva vykazuje známky „extremistické činnosti“. A to včetně podněcování „sociálních a náboženských rozporů“, píše úřad. Nejvyšší soud se bude návrhem zabývat 30. listopadu.
Russia seeks extremist label for 'LGBT movement' https://t.co/g22Xzh2YJO
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 17, 2023
Zákaz by mohl způsobit, že každý aktivista LGBT bude vystaven trestnímu stíhání. Jak ale píše BBC, není jasné, zda se prohlášení ministerstva týká LGBT komunity jako celku nebo konkrétních organizací.
Nálepku extremistů již ruské úřady v minulosti použily proti organizacím na ochranu lidských práv. Nálepkují tak i opoziční skupiny, jako je například Nadační fond proti korupci Alexeje Navalného.
Zákaz by znemožnil činnost LGBT organizací a vystavil by aktivisty a zaměstnance riziku trestního stíhání, citoval deník Moscow Times jednoho z mála LGBT aktivistů, kteří se ještě nacházejí v Rusku. „V podstatě by to znamenalo trestní stíhání pouze na základě orientace nebo identity,“ řekl zdroj.
Potlačování práv menšin Rusko odmítá
Analytici se domnívají, že tento krok je populistickým opatřením, jehož cílem je získat hlasy voličů před prezidentskými volbami v příštím roce. Všeobecně se totiž očekává, že Vladimir Putin bude kandidovat na páté prezidentské období, ačkoli svou kandidaturu zatím otevřeně neohlásil.
Rusko pod Putinovým vedením potlačilo aktivitu LGBT, kterou považuje za součást útoku Západu na „tradiční ruské hodnoty“. Tato kampaň byla urychlena po invazi na Ukrajinu v únoru 2022.
Legislativa přijatá v prosinci loňského roku zakázala „propagaci netradičních sexuálních vztahů“ u všech věkových skupin. Šlo o rozšíření zákona z roku 2013 zaměřeného na nezletilé.
Zákon kategorizuje jakékoli pozitivní zobrazování vztahů mezi osobami stejného pohlaví v hromadných sdělovacích prostředcích nebo reklamě pod stejnou hlavičku jako šíření pornografie, propagaci násilí nebo rozdmýchávání rasového, etnického a náboženského napětí.
V letošním roce došlo k potlačení práv transgender osob, v červenci byla přijata legislativa zakazující operace na změnu pohlaví.
Úředníci nicméně trvají na tom, že „netradiční sexuální vztahy“ nejsou v Rusku zakázány. Náměstek ministra spravedlnosti Andrej Loginov v pondělí při hodnocení stavu lidských práv v Rusku, které provedla OSN, uvedl, že práva LGBT jsou zakotvena v zákoně. Řekl i to, že diskriminace na základě sexuální orientace nebo pohlavní identity je zakázána.
Nejnovější krok však pravděpodobně vyvolá hluboké znepokojení v již tak ohrožené komunitě. „Aktivisté čelí tlaku ze strany státu i homofobních a transfobních skupin. Často jsou vystaveni fyzickým útokům,“ řekl nejmenovaný aktivista.
„Úřady se nás nesnaží jen vymazat z veřejného prostoru. Chtějí nás zakázat jako sociální skupinu,“ cituje Al-Džazíra šéfku charitativní organizace LGBT Dilyu Gafurovu, která Rusko opustila.