Ruské úřady hrozí zákazem stránky YouTube. Smazala totiž dva německé kanály spadající pod ruskou stanici RT. Důvodem bylo jejich odmítnutí odstranit videa šířící dezinformace o očkování. Ruské úřady v reakci obvinily ze spiknutí nejen společnost Google, ale také německou vládu. Mluvčí Angely Merkelové však podobné výroky ve středu rázně odmítl. Uvedl to server BBC.
Stránka YouTube smazala dva německé kanály spadající pod ruskou televizní stanici RT. Videa na zmíněných účtech totiž šířila dezinformace o světové pandemii a koronaviru. Ruské úřady však nyní hrozí zákazem YouTube, pokud stránka kanály neobnoví. Ruský hlídací pes médií Roskomnadzor rovněž YouTube obvinil z cenzury. Uvedl to server BBC.
Nově se pak technologická firma při odstraňování dezinformací soustředí rovněž na příspěvky zaměřené na veškeré vakcíny, nejen ty proti koronaviru. K případu se vyjádřilo také ruské ministerstvo zahraničních věcí, které ho označilo za „nebývalou mediální agresi“. Ze spiknutí obvinilo také německou vládu. Mluvčí Angely Merkelové však podle serveru The Guardian následně odpověděl, že s tím „rozhodně nemá nic společného“. „Každý, kdo něco podobného tvrdí, šíří konspirační teorie,“ varoval rovněž.
Německé bezpečností služby pak ruskou stanici RT (Russia Today) považují za součást ruské politické propagandy. Médium se od svého založení roku 2005 značně rozšířilo, dostupné je proto v současnosti také v angličtině, francouzštině, španělštině nebo arabštině. Například bývalé sovětské republiky Litva a Lotyšsko však stanici na svém území zakázaly.
Ruské úřady hrozily YouTube už dříve. V březnu rovněž omezily Twitter
Společnost YouTube německé kanály nesmazala automaticky, ale udělila napřed jednomu z nich varování. Rozhodla se proto zakázat mu na týden přidávat videa. Ruské médium RT však omezení obešlo a videa nahrálo na svůj druhý kanál s názvem Der Fehlende Part.
Z toho důvodu pak nakonec technologická firma odstranila oba účty. „YouTube má vždy jasná pravidla, která definují, co je a není na naší platformě dovolené,“ okomentovala pak společnost situaci.
Rusko už dříve ovlivnilo chod médií nebo sociálních sítí. Například v březnu omezily ruské úřady přístup k Twitteru poté, co nesmazal 3 tisíce příspěvku obsahujících v Rusku nepovolené informace. V květnu pak agentura Roskomnadzor rovněž hrozila omezit YouTube, jelikož nesmazal jistá „nezákonná“ videa.
Zaměřila se také na obsah podporující hlavního ruského opozičníka Alexeje Navalného. Jeho organizace byla totiž zakázána potom, co ji úřady označily za extremistickou.