Ruský velvyslanec ve Velké Británii řekl, že nevěří, že jeho země použije ve válce proti Ukrajině taktické jaderné zbraně. Řekl to v rozhovoru pro BBC, dále o tom informuje Daily Mail a další servery.
Velvyslanec Andrej Kelin uvedl, že podle ruských vojenských pravidel se takové zbraně v podobných konfliktech nepoužívají. Obvinění z válečných zločinů ve městě Buča nicméně označil za „výmysl“. A britskou ministryni zahraničí Liz Truss označil za „velmi bojovnou“ a nezkušenou.
Pokud jde o použití jaderných zbraní, Kelin uvedl, že Rusko má pro jejich použití velmi přísná pravidla, a to především v případě ohrožení existence státu. „Se současnou operací to nemá nic společného,“ řekl v nedělním ranním vysílání BBC One.
Když Vladimir Putin koncem února, krátce po invazi, uvedl své jaderné síly do stavu nejvyšší pohotovosti, bylo to všeobecně vnímáno jako varování.
Putin z tohoto vývoje obvinil agresi Západu a NATO. Britský ministr obrany Ben Wallace to však označil za pokus odvrátit pozornost od toho, „co se děje na Ukrajině“, a uvedl, že Rusko má po několika dnech invaze zpoždění a snaží se „připomenout světu“, že má odstrašující prostředky.
Taktické jaderné zbraně jsou takové, které mohou být použity na relativně krátkou vzdálenost, na rozdíl od „strategických“ jaderných zbraní, které mohou být odpáleny na mnohem větší vzdálenosti a vyvolávají hrozbu totální jaderné války.
Tento termín však stále zahrnuje mnoho typů zbraní, včetně menších bomb a raket používaných na bojišti. Předpokládá se, že Rusko má asi 2 000 taktických jaderných zbraní.
Moderátor Clive Myrie se velvyslance zeptal na komentáře britské ministryně zahraničí Liz Truss. Ta prohlásila, že válka skončí teprve tehdy, až ruský prezident Vladimir Putin zcela stáhne své vojáky. Kelin reagoval, že Truss je „velmi bojovná“.
Ministryně podle něj není „ani profesionální voják“, ani zkušená ministryně zahraničí. „Pokud by chtěla ve válce pokračovat, bude konflikt prodlužovat,“ dodal. Nechtěl také komentovat zdravotní stav prezidenta Putina, o němž se spekuluje, že by mohl být vážně nemocný.
Masakr v Buči je výmysl, řekl
V někdy až strohé výměně názorů velvyslanec popřel, že by ruské síly ostřelovaly civilisty. Uvedl, že obvinění z válečných zločinů ve městě Buča jsou „výmyslem“.
Na otázku „Proč Rusko vede válku tímto způsobem a dopouští se válečných zločinů?“ odpověděl: „Starosta města Buča ve svém původním prohlášení potvrdil, že ruská vojska odešla, vše je čisté a klidné, město v normálním stavu. Nic se neděje, na ulicích nejsou žádná těla.“
Myrie na něj vzápětí zatlačil: „Takže je to všechno vymyšlené, pane? Je to všechno vymyšlené? Všechny ty důkazy jsou vymyšlené?“
„Podle našeho názoru je to výmysl. Slouží jen k přerušení jednání,“ odpověděl velvyslanec.
Rusko vzneslo podobná obvinění již dříve, přičemž ministr zahraničí Sergej Lavrov dříve prohlásil, že záběry těl v Buči byly „zinscenovány“ poté, co se Rusové stáhli. Tomu odporovala četná svědectví obyvatel, kteří BBC sdělili, že ruští vojáci bez soudu popravili jejich blízké.
Satelitní snímky se také zdají být v přímém rozporu s postojem Moskvy, neboť ukazují těla ležící na ulici téměř dva týdny před odchodem Rusů z města.
Velvyslanec byl rovněž dotázán na kamerové záznamy, na nichž ruští vojáci zabíjejí neozbrojené civilisty na Ukrajině. Kelin řekl, že záběry jsou „pravděpodobně z filmu nebo hry, nebo něčeho takového. Vypadá to jako počítačová hra,“ řekl.